Kredyt hipoteczny przy dochodzie z zagranicy

Po bumie emigracji zarobkowej do państw takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Irlandia coraz więcej rodaków decyduje się na zakup domu lub mieszkania w Polsce. Pomimo osiągania ponadprzeciętnych jak na Polskie warunki dochodów otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości wiąże się z kilkoma udrudnieniami w stosunku do osób pracujących w Polsce.

Zgodnie z Rekomendacją S, wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego kredytobiorca pracujący za granicą może otrzymać kredyt tylko w walucie w której zarabia. Oznacza to, że jeśli walutą stałych dochodów jest euro, bank może udzielić kredytu w euro, jeśli wynagodzenie otrzymujemy w funtach będziemy mogli zaciągnąć zobowiązanie tylko w tej walucie.

Czy po powrocie na stałe do kraju można przewalutować kredyt hipoteczny na złotówki ?

Kredyt na zakup nieruchomości charakteryzuje możliwość wydłużenia okresu kredytowania do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Wielu spośród polskich emigrantów czasowych zamierzających kupić na kredyt nieruchomość w Polsce planuje po kilku latach wrócić do kraju. Wieloletnia spłata kredytu w euro, funtach czy w innej obcej walucie, w sytuacji, gdy wynagrodzenie otrzymywaliby w złotówkach, byłaby dla kredytobiorcy ryzykowna. Za przykład mogą posłużyć osoby zaciągające w przeszłości kredyty we frankach szwajcarskich których kurs wzrósł z 2 zł za jednego franka w sierpniu 2008 r. do 4,2 zł w styczniu 2015 r. Dla osób zarabiających w złotówkach a spłacających kredyt we frankach oznaczało spłatę dużo wyższej kwoty kredytu w złotówkach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem po zmianie waluty w której otrzymujemy wynagrodzenie jest przewalutowanie kredytu na walutę w jakiej zarabiamy.

W niektórych przypadkach będzie możliwe uzyskanie kredytu w złotówkach przez osobę zarabiającą w walucie obcej po dołączeniu do kredytu osoby zarabiającej z zotówkach. (męża, żony, rodziców)

Jakie dodatkowe wymagania trzeba spełnić żeby ubiegać się o kredyt?

O ile w przypadku klientów zarabiających w złotówkach banki akceptują dochody z umów o dzieło i zleceń, o tyle od klienta otrzymującego wynagrodzenie w walucie obcej, wymagają umowy o pracę lub jej pochodnej (np. umowy terminowej, kontraktu). Najczęściej oczekują też przy tym, że staż pracy u obecnego pracodawcy będzie nie krótszy niż 12 miesięcy. Innymi akceptowanymi źródłami dochodu zagranicznego mogą być renty i emerytury, ale nie każdy bank je uznaje.

Dodatkowo dokumenty składane do banku muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Niektóre banki akceptują dokumenty w jezyku angielskim oraz niemieckim bez tłumaczenia ale im lepiej przygotujemy niezbędną dokumentację tym proces kredytowy będzie sprawniejszy. Do zwykle wymaganych dokumentów możemy zaliczyć:

  • umowa o pracę wraz z ewentualnymi aneksami,
  • wyciąg z rachunku bankowego (na który przelewane jest wynagrodzenie) za ostatnie 6 lub 12 miesięcy,
  • deklaracja podatkowa z ostatniego roku lub dwóch ostatnich lat,
  • pozwolenie na pracę (nie zawsze jest potrzebne),
  • pozwolenie na pobyt stały za granicą (nie zawsze jest potrzebne),
  • dokumenty przedstawiające historię kredytową (są często wymagane w przypadku klientów, którzy od dłuższego czasu przebywają za granicą).

Dodatkowo minimalna wielkości wkładu własnego w inwestycję może wynosić np. 30% zamiast 20% wartości kupowanej nieruchomości.

Osoby zarabiające z walucie obcej muszą liczyć się z nieco bardziej skomplikowanym procesem uzyskania kredytu niż osoby zarabiające z złotówkach. Oczywiście zawsze mogą zwócić się po pomoc do doświadczonego doradcy kóry opisze cały proces i pomoże znaleźć najkorzystniejszy kredyt.

Po więcej infomrmacji zapraszam na moją stronę www.Karol-Dziuba.com

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 696668846

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście