Ustalenia Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie kredytów we frankach

Komitet Stabilności Finansowej to organ, którego celem jest zapewnienie współpracy w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego poprzez wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie. Komitet ma opracować i przyjmować procedury współdziałania na wypadek wystąpienia zagrożenia dla stabilności krajowego systemu finansowego. Ponadto jest zobligowany do koordynowania działań jego członków w sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla stabilności krajowego systemu finansowego.

W skład Komitetu wchodzą:

  • Minister Finansów
  • Prezes Narodowego Banku Polskiego
  • Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
  • Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

W związku ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego Komitet Stabilności Finansowej podjął następujące ustalenia:

  1. Po wzroście kursu franka w stosunku do złotówki wzrasta też zadłużenie kredytobiorcy, który zaciągnął kredyt we frankach. W takich okolicznościach wartość zadłużenia może przewyższyć wartość zabezpieczenia i powstawały obawy, czy w związku z tym banki będą żądały dodatkowych zabezpieczeń. KSF potwierdza, że banki nie będą żądały dodatkowego zabezpieczenia. Także KNF zapowiedział, że nie będzie żądał od banków wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń.
  2. Banki będą uwzględniać ujemny LIBOR w oprocentowaniu kredytów. Oprocentowanie kredytów składa się ze stałej marży banku i stawki referencyjnej (dla kredytów we frankach jest to LIBOR), zależnej od poziomu stóp procentowych w Szwajcarii. Obecnie LIBOR jest ujemny, ale kilka banków nie pomniejszało całkowicie o jego wysokość oprocentowania kredytów, ale przyjmowały, że wynosi on zero. Banki zadeklarowały, że ujemny LIBOR będzie zmniejszał marżę bankową. Oznacza to, że frankowe raty spadną.
  3. Banki zmniejszą spready – czyli widełki ceny waluty – zazwyczaj większe od kursu średniego NBP.
  4. KSF poinformował również, że rosnący kurs franka nie powoduje zagrożenia dla systemu bankowego, pomimo faktu dużego udziału portfela kredytów frankowych (131 mld zł, 7,7 proc. PKB; po ostatnim umocnieniu franka ok. 160 mld zł i 9,4 proc. PKB). Należy również pamiętać, że wartość portfela kredytów we frankach systematycznie spada na skutek ich spłacania.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście