Samospłacający się dom - mrzonki czy realny pomysł ?

Uczestnicząc we wrocławskich Targach Nieruchomości zwróciłem uwagę na promowaną przez jedną z instytucji ofertę w zakresie budowy domów wraz z instalacją fotowoltaiczną . Firma promowała tę inwestycję pod hasłem „Samospłacający się dom”.

Idea polega na budowie domu na działce min. 2000 m2 . Wielkość działki i jej nasłonecznienie ma istotne znaczenie dla możliwości budowy instalacji fotowoltaicznej tzw. mini elektrowni. Budowa domu o powierzchni ok 100 m2 wraz z instalacją fotowoltaiczną zapewniającą wyprodukowanie energii elektrycznej sprzedawanej później do sieci publicznej to koszt ok 560 tys zł. Produkowana przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna ma służyć zaspokojeniu potrzeb domu a jej nadwyżki pokryją całkowicie ratę kredytu zaciągniętego na budowę takiego domu.

Program został opracowany przez ekspertów jednego z polskich banków we współpracy z organizacją Pracodawcy RP. Jego celem jest możliwość budowy na szeroką skalę domów jednorodzinnych,  na które stać będzie przeciętnego Polaka. Pomysł wydaje się ciekawy, zwłaszcza w kontekście planowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma gwarantować dostawcom energii z elektrowni fotowoltaicznych odbiór energii oraz stałą cenę za jej dostawy.

Uruchomienie programu „Samospłacający się dom” planowane jest na koniec 2015 r.

Przekonamy się wówczas czy interesujący pomysł przerodzi się w powszechne budowanie domów z instalacją fotowoltaiczną czy pozostanie jedynie mrzonką na bezkosztowe zamieszkanie we własnym domu.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 663021867

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście