Kupujemy działkę budowlaną – jakich dokumentów żądać od Zbywcy?

Znalezienie własnego miejsca na ziemi nie jest sprawą łatwą. Gdy wielotygodniowe poszukiwania tej wymarzonej działki w sąsiedztwie lasu i dojazdem do miasta w 15 minut zostaną uwieńczone sukcesem, stajemy często przed pytaniem czy aby na pewno na tym kawałku pola, na którym obecnie jest kretowisko będzie można się pobudować.
Jakich zatem dokumentów możemy oczekiwać od Zbywcy aby mieć pewność, że za kilkanaście miesięcy będziemy mogli wprowadzać się do własnego domu ?

O charaketrze budowlanym działki mogą świadczyć 3 dokumenty :

Wypis z miejscowego planu zagospodarowania

Gmina, na terenie której położona jest działka, może mieć uchwalony plan zagospodarowania dla obszaru, który nas interesuje. W takim wypadku wiarygodnym dokumentem jest wypis z miejscowego planu zagospodarowania informujący, że nasza działka znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową lub zagrodową. Warto zaznaczyć, że miejcowy plan zagospodarowania mówi nie tylko o tym że można się budować, ale często precyzyje jakie budynki (wysokość, nachylenie dachu, maksymalny % zabudowy działki ) można na danej działce postawić. W parktyce Gminy często nie posiadają aktualnego planu zagospodarowania.

Decyzja o warunkach zabudowy

Jeżeli Gmina, na terenie której położona jest działka, nie posiada aktualnego planu zagospodarowania dla obszaru, który nas interesuje wówczas aby mieć pewność że na danej działce możemy postawić budynek mieszkalny musimy dysponować decyzją o warunkach zabudowy. O wydanie tego dokumentu staramy się w Urzędzie Gminy, co ważne o wydanie takowego dokumentu może wystąpić osoba niebędąca właściclem działki.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy zabierze Gminie minimum 3 miesiące. Jeżeli nie chcemy czekać na ten dokument możemy postarać się o inny dokument, który niestety nie stwierdza jednoznacznie, że na działce będziemy się mogli wybudować relatywnie szybko.

Wypis ze studium uwarunkowań

Jaeżli nasza działka nie posiada wydanej decyzji o warunkach zabudowy ani nie leży na obszarze objętym miejcowym planem zagospodarowania, wówczas możemy postarać się o wydanie przez gminę wypisu ze studium uwarunkowań dla naszej działki. Jeżeli dokument ten będzie strwierdzał, że działka znajduje się na obszarze przewidywanym do lokalizacji zabudowy mieszkaniowe/zagrodowej z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy mogli budować budynek mieszkalny.

Znane mi są jednak przypadki odmówienia wydania decyzji o warunkach zabudowy dla działki, której wypis ze studium uwarunkowań mówił o możliwości lokalizacji zabudowy mieszkalnej/siedliskowej. W tym wypadku Gmina argumentowała odmowę brakiem technicznej możliwośći zapewnienia dostawy wody a dzialka nie mogła mieć własnego ujęcia wody.

Reasumując : o tym, że na wybranej działce będziemy mogli się wybudować mówi wypis z miejscowego planu zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy. Jeżeli tych dokumentów nie ma to, z ograniczonym do minimum ryzykiem, możemy nabyć działkę, której wypis ze studium uwarunkowań potwierdza możliwość zabudowy budynkiem mieszkalnym.

Należy również pamiętać, że zanim wbiejemy pierwszy szpadel rozpoczynając naszą budowę, musimy dysponować prawomocnym pozwoleniem na budowę. Ale o tym w następnym odcinku …

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 663021867

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście