Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej SA – podstawowe informacje

Biuro Informacji Kredytowej SA zostało powołane w 1997 roku przez banki i Związek Banków Polskich. BIK SA współpracuje z 44 bankami.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, przechwuje, przetwarza oraz udostępnia bankom oraz innym instytucjom upoważnionym do korzystania z zasobów BIK, kompleksową informację o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów.

Kiedy dane trafiają do BIK?

  1. W momencie złożenia do BIK zapytania w celu oceny ryzyka kredytowego osoby wnioskującej o kredyt
  2. Po podpisaniu przez kredytobiorcę umowy kredytowej
  3. Są cyklicznie aktualizowane – nie rzadziej niż raz w miesiącu – do wygaśnięcia zobowiązania

Jak długo dane są przechowywane?

Informacje są przechowywane przez cały czas trwania umowy z bankiem lub SKOK oraz po wygaśnięciu zobowiązania:

-    przez okres wskazany w upoważnieniu udzielonym przez klienta (w przypadku      klientów regularnie wywiązujących się ze swoich zobowiązań wobec banku),

-    przez okres nie dłuższy niż 5 lat bez zgody klienta (w przypadku gdy klient opóźniał się ponad 60 dni ze spłatą zobowiązania wobec banku i upłynęło 30 dni od powiadomienia go przez bank z ostrzeżeniem o zamiarze przetwarzania danych bez jego zgody). W przypadku zapytań złożonych przez banki i SKOK-i, przez okres 1-go roku od momentu złożenia zapytania.

Dodatkowo na mocy nowelizacji ustawy Prawo Bankowe dane dotyczące zobowiązań wszystkich Klientów mogą być przetwarzane w BIK przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania dla celów związanych ze stosowaniem przez banki metod statystycznych. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgody klientów.

Kto może usunąć dane z bazy BIK?

Dane – jeśli w ocenie banku lub SKOK-u zaistnieje do tego podstawa prawna lub faktyczna - mogą być usunięte tylko na pisemny wniosek tego banku lub SKOK-u – jako dysponenta  danych i pierwotnego administratora. Również w  przypadku jeśli dane są niepoprawne lub nieaktualne – na pisemny wniosek banku lub SKOK- u  BIK zobowiązany jest do ich poprawienia.

Co to jest scoring kredytowy?

Scoring kredytowy jest to metoda punktowej oceny ryzyka kredytowego klienta indywidualnego, która polega na prognozowaniu prawdopodobieństwa stania się „złym” klientem na podstawie porównania profilu ocenianej osoby z profilem klientów, którzy w przeszłości korzystali z kredytu. Im bardziej profil danego klienta jest podobny do profilu klientów właściwie korzystających z kredytów w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma klient. Im więcej punktów uzyska klient, tym większe jest prawdopodobieństwo prawidłowego korzystania z kredytu.

Ocena klienta dokonywana jest w oparciu o:

  • Cechy socjo-demograficzne klienta;
  • Cechy opisujące jak klient korzystał z podsiadanych produktów kredytowych;
  • Cechy opisujące aktywność klienta na bankowym rynku kredytowym.

Do wyliczenia oceny punktowej stosowana jest tzw. tablica scoringowa, która składa się z kilku cech opisujących klienta lub jego produkt kredytowy, np.: liczba rachunków, liczba zapytań w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wiek klienta, najgorszy status płatności.

Ile punktów można otrzymać w ramach oceny punktowej?

W ramach oceny punktowej można otrzymać od 192 do 631 punktów. Im więcej punktów, tym niższe ryzyko kredytowe związane z Klientem. Ponadto im wyższa ocena punktowa, tym większe prawdopodobieństwo, że Klient będzie terminowo spłacał swoje kredyty.

Gdzie można sprawdzić aktualną ocenę punktową?

Open Finance udostępnia swoim klientom raport zawierający informacje pochodzące z Biura Informacji Kredytowej oraz informacje gospodarcze z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Nasi klienci nie ponosząc żadnych kosztów mogą sprawdzić swoją wiarygodność kredytową i otrzymać konkretne narzędzie dające podstawę do negocjacji warunków kredytu. Dajemy naszym klientom możliwość pobrania darmowego raportu Open Finance z informacjami z bazy BIK.

Umów się na spotkanie z Doradcą i sprawdź swój BIK.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 605036669

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście