Rodzaje i przeznaczenie kredytów dla firmy

Kredyt inwestycyjny zaciągany jest zazwyczaj na sfinansowanie zakupu środków trwałych, takich jak maszyny, urządzenia wykorzystywane do działania przedsiębiorstwa, nieruchomości, modernizacji, budowy siedziby firmy czy hali produkcyjnej. Firma ubiegająca się o przyznanie kredytu inwestycyjnego musi przede wszystkim złożyć wniosek o kredyt. Należy w nim przedstawić biznes plan, udokumentować celowość inwestycji i oszacować przychody. Warto wnioski złożyć w kilku bankach, ponieważ daje to możliwość porównać kilka ofert i wybrać najlepszą dla siebie. Kredyty inwestycyjne przyznawane są na okres od roku do 15 lat. Kredyt można spłacać jednorazowo lub w ratach. Jako zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego dla firm banki stosują: wpis do hipoteki nieruchomości, blokadę rachunku bankowego, weksel In blanco oraz cesję wierzytelności. Dodatkowo banki zastrzegają sobie prawo do kontrolowania, czy środki z kredytu inwestycyjnego wykorzystywane są w określony w umowie sposób.

Kredyt obrotowy służy finansowaniu bieżącej działalności. W konkretnych przypadkach  środki z kredytu mogą zostać wykorzystane w celu okresowego  zwiększenia poziomu zapasów, realizacji zawartego kontraktu, czy na uregulowanie należności względem kontrahentów. Z  kredytu obrotowego firmy korzystają również na etapie zwiększania skali działalności- na przykład na zakup surowców do wykorzystania na nowej linii produkcyjnej. Wysokość kredytu obrotowego zależy od wysokości i częstotliwości obrotów na rachunku firmowym oraz od kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Część banków uzależnia wysokość kredytu np. od zrealizowanej przez firmę sprzedaży. Kredyt obrotowy spłacany jest jednorazowo lub w ratach, natomiast co miesiąc naliczane są odsetki.

Kredyt na spłatę innych kredytów zaciągniętych w innych bankach - sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj w  sytuacji, kiedy dany bank zaoferuje firmie korzystniejsze warunki finansowania  (niższe oprocentowanie, korzystniejszy okres spłaty)  firma przeniesie  swój kredyt do nowego banku albo w  przypadku konsolidacji  kilku zobowiązań firmy poprzez zastąpienie ich jednym  kredytem przeznaczonym na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Zanim jednak firma zdecyduje się na zmiany banku  inna sprawdzić koszty związane ze zmianą finansowania. Przede  wszystkim chodzi tu  o  koszty prowizyjne związane z wcześniejszą spłatą oraz z uzyskaniem nowego kredytu.

Kredyt na oświadczenie  - gotówka dla firmy – w oparciu o uproszczoną procedurę i bez konieczności określania celu kredytowania.

Kredyt w rachunku bieżącym to limit, którego wysokość i czas trwania bank określa w umowie. Aby uzyskać tego rodzaju kredyt, firma musi posiadać rachunek firmowy w danym banku. Limit kredytu wyliczany jest na podstawie wysokości obrotów na rachunku bieżącym, poziomu zdolności kredytowej, rodzaju proponowanych zabezpieczeń spłaty kredytu. Wszystkie wpływy na rachunek pomniejszają aktualne zadłużenie. Odsetki naliczane są od wysokości faktycznego zadłużenia i pobierane są co miesiąc z rachunku. Dzięki temu spłata odsetek wliczana jest w ciężar limitu kredytowego. Spłata kredytu następuje automatycznie z bieżących wpływów na nasz rachunek.
 

Linia kredytowa, podobnie jak kredyt w rachunku bieżącym ma charakter limitu debetowego, ale prowadzona jest w oddzielnym koncie bankowym. Z tego powodu środki wpłacane na rachunek bieżący firmy nie stanowią automatycznie spłaty zadłużenia.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 608475036

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście