Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Chcesz kupić mieszkanie na rynku wtórnym? Dziś okazji jest wiele, ale do takiej transakcji trzeba się przygotować.

  1. Przed podpisaniem umowy zakupu mieszkania, jak również umowy przedwstępnej, sprawdź stan prawny mieszkania. Zwróć uwagę na to czy osoba, od której zamierzasz kupić nieruchomość, jest jej rzeczywistym właścicielem, oraz czy nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek obciążeń. Podstawowe dane nieruchomości sprawdzisz w księdze wieczystej.
  2. Większość lokali ma założoną księgę wieczystą. To rejestr prowadzony przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych, który określa stan prawny nieruchomości. Z niego więc można się dowiedzieć, czy sprzedający jest właścicielem lub przysługuje mu własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Aby sprawdzić zawartość księgi, trzeba wystąpić o odpis. Można też przeglądać księgę w siedzibie sądu. Księgi wieczystej nie muszą mieć mieszkania własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej. Posiadacz takiego mieszkania może jednak założyć księgę. Jeśli  księgi wieczystej nie ma, jedynym miejscem, gdzie można sprawdzić nieruchomość, jest administracja spółdzielni.
  3. Jeżeli mieszkanie jest w jakiś sposób obciążone, to najlepiej jest, jeśli sprzedający spłaci wszystkie wierzytelności przed zbyciem mieszkania. Zwłaszcza w przypadku nabywania mieszkania od osoby prowadzącej działalność gospodarczą trzeba sprawdzić, czy na lokalu nie ciążą długi sprzedającego. Chodzi nie tylko o wierzytelności zabezpieczone hipoteką, lecz także o zobowiązania podatkowe czy względem ZUS. Wiele osób prowadzących firmę, jako siedzibę swojej firmy wskazuje swoje mieszkanie. Jeśli mieszkanie traktują jako środek trwały swojej firmy i dokonują odpisów podatkowych to muszą odpowiednio rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jeśli po sprzedaży lokalu okazuje się, że na lokalu ciążą długi, urząd będzie miał prawo je egzekwować.  Dlatego w takich przypadkach  trzeba wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych sprzedającego. Sprawdź także, czy sprzedający nie ma zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tej sytuacji warto zobowiązać sprzedającego do przedstawienia aktualnego zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami.
  4. Upewnij się, ile osób jest zameldowanych w mieszkaniu, które chcesz kupić. Unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek w postaci niechcianych lokatorów. Zasadą jest, że w dniu transakcji nie powinien być w nim nikt zameldowany.
  5. Kupując mieszkanie, zażądaj zaświadczenia, że na lokalu nie ciążą długi czynszowe i związane z opłatami eksploatacyjnymi. W przypadku lokalu spółdzielczego sprzedający powinien przedstawić zaświadczenie ze spółdzielni, że jest ono wolne od zadłużenia, ze spłaconym kredytem i bieżącymi opłatami. W przypadku mieszkania własnościowego jest to zaświadczenie zarządu lub zarządcy wspólnoty mieszkaniowej.
  6. Umowa przedwstępna. Może być w formie zwykłej albo notarialnej - warto to zrobić w formie notarialnej, wtedy mamy pewność, że będzie przestrzegana. Zawsze wymagają jej banki kredytujące mieszkanie.
  7. Jeżeli mieszkanie kupujesz zaciągając kredyt - dokładnie sprawdź ofertę poszczególnych banków - tak, aby kredyt był optymalnie dobrany do Ciebie i mieszkania.
  8. Zwyczajowo wpłaca się przy tej okazji sprzedającemu zaliczkę albo zadatek na poczet ceny mieszkania. Zaliczka niesie za sobą mniej konsekwencji prawnych.
  9. Umowa ostateczna  musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście