Jak budować dobrą historię kredytową

Każdy kredytobiorca, zgłaszając się do banku powinien zdawać sobie sprawę, że jego historia kredytowa zostanie sprawdzona. Bank prześwietli wszystkie zobowiązania, które wcześniej były zaciągane – kredyty, pożyczki, karty kredytowe, limity. Jest to możliwe dzięki informacjom z BIK.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszelkich informacji o kredytobiorcach – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, jeśli pojawiają się zaległości. Dane te są udostępniane bankom w celu zbadania wiarygodności Klienta.  Wszystkie dane BIK pozyskuje automatycznie od samych banków. Nie można więc nie udostępniać informacji na temat swoich kredytów. Jedyne, co można zrobić, to zadbać o swoją historię kredytową.

Wszystkie zaciągane w bankach zobowiązania są odnotowywane w historii kredytowej Klienta. Oprócz jego danych osobowych, znajdują się tam też informacje na temat kredytu oraz wzmianki o spłacie rat.

Najłatwiejszym sposobem na kształtowanie swojej historii kredytowej jest regularne spłacanie zobowiązań. Jeśli nie pojawiają się zaległości, bank ma podstawy, by przypuszczać, że dany dłużnik jest solidnym Klientem i kolejne zobowiązania będzie spłacał terminowo. Dlatego też brak historii kredytowej, który z punktu widzenia Klienta może wyglądać dobrze, kredytodawcom utrudnia ocenę.

Informacje o zobowiązaniach spłacanych w terminie znikają z bazy BIK wraz z całkowitą spłatą kredytów. Kredytobiorca może jednak wyrazić zgodę na dłuższe przechowywanie tych danych, tak, aby w przyszłości przedstawić instytucjom finansującym pozytywną historię swoich poprzednich kredytów.

Wiele banków przymyka oko na drobne potknięcia w spłacie zobowiązań. Jeśli kwota zaległości była niewielka, kredytobiorca zazwyczaj może liczyć na kredyt. Ostateczna decyzja zależy jednak od indywidualnej polityki każdego z banków.

Natomiast notoryczne problemy ze spłatą długów mogą nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje. Tak, jak na umieszczenie informacji na swój temat w BIK, tak też na ich usunięcie kredytobiorcy nie mają wpływu. Wszelkie postępowania windykacyjne czy egzekucyjne są więc widoczne dla instytucji udzielających kredytów i skutecznie uniemożliwiają zaciąganie kolejnych.

W takiej sytuacji pozostaje jedynie czekać – informacje o nieterminowych dłużnikach przetwarzane są przez 5 lat.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 513817038

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście