Jak korzystać z karty kredytowej, aby nie płacić odsetek?

W jaki sposób korzystać z karty kredytowej

Ilość kart kredytowych działających w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła o kilka milionów. Coraz większa liczba Polaków, kuszona reklamami banków jakoby jej wyrobienie i korzystanie z niej było darmowe, decyduje się na skorzystanie z tego typu produktu finansowego. W praktyce jednak, aby faktycznie karta taka była bezpłatna, musi być używana często, a należności muszą być regulowane bardzo szybko.

Duży wzrost w ilości działający w Polsce kart kredytowych wynika także z mniejszych wymagań banków od osób, które chcą takową otrzymać. Trzeba co prawda ciągle dysponować stałym dochodem, jednak banki dopuszczają wyjątki takie jak np. studenci, którzy mogą liczyć na karty kredytowe z niższymi limitami. W pozostałych przypadkach limity te zależą w największym stopniu od osiąganych dochodów i możliwa jest sytuacja, w której limit karty kredytowej kogoś osiągającego wysokie dochody wynosi kilkaset tysięcy złotych.

Uniknięcie opłat za kartę kredytową nie jest jednak łatwe. Aby to zrobić konieczne jest spełnienie kilku warunków. Opłata za korzystanie z karty kredytowej waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od banku i jej rodzaju. Zwolnienie z takiej opłaty możliwe jest tylko wtedy, gdy kartę wykorzysta się wydając co najmniej tysiąc złotych miesięcznie. Na koszt korzystania z karty wpływa także oprocentowanie. Obecnie wynosi około 15-20% w skali roku, jednak nie może ono być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej.

W celu uniknięcia dodatkowych kosztów koniecznie jest także pilnowanie bezodsetkowych okresów spłaty. Długość takiego okresu zależy od banku, jednak można jego maksymalny poziom określić jako przedział 53-56 dni. Najczęściej jednak okres pozostający do dyspozycji klienta jest krótszy i zależy od dnia miesiąca, w którym dokonuje się transakcji. Wynika to z faktu, że okres bezodsetkowy składa się z dwóch części: okresu rozliczeniowego i okresu prolongaty. Pierwszy z nich trwa zazwyczaj 30 dni i jest naliczany z gór od określonego dnia miesiąca, drugi natomiast to około 25 dni, które zaczyna się odliczać po upływie okresu rozliczeniowego. Gdy okres rozliczeniowy rozpocznie się 5 dnia miesiąca, to za zakup dokonany 5 kwietnia konieczne będzie zapłacenie do 30 maja. Taki sam termin obowiązywał będzie jednak także w przypadku zakupu dokonanego 20 kwietnia czy nawet 4 maja. Oznacza to, że czas na spłatę może wynieść 55 albo 25 dni. Nieuregulowanie zadłużenia w terminie oznacza naliczenie odsetek od pierwszego dnia dokonania zakupu za pomocą karty kredytowej.

W przypadku gdy nie posiada się środków pozwalających na uregulowanie całego zadłużenia nie warto wpadać w panikę. Ważne jest to, by dokonać co najmniej minimalnej kwoty spłaty, która zazwyczaj wynosi 5% pożyczonej sumy. Zaniedbanie tego oznacza nie tylko konieczność spłaty odsetek, ale także dodatkową karę, której wysokość najczęściej to kilkadziesiąt złotych. Bezsensowne jest także korzystanie z karty kredytowej do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Przede wszystkim dlatego, że taka operacja obciążona jest prowizją nawet do 10%, a na dodatek odsetki naliczane są od początku z powodu nieobowiązywania przy takiej transakcji okresu bezodsetkowego.

Banki, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów, wprowadzają także dodatkowe promocje dla osób korzystających z kart kredytowych. Przykładowo niektóre z nich zwracają nawet do 5% środków wydanych za pomocą karty kredytowej. W części banków można liczyć także na rabaty do wybranych sklepów lub na wybrane artykuły. W ostatnim czasie można także spotkać się z kartami kredytowymi przeznaczonymi wyłącznie dla kobiet, którym towarzyszą najczęściej zniżki do sieci handlowych z artykułami dla pań.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście