Zakup mieszkania – przemyślmy to dokładnie

Zakup mieszkania to trudna decyzja. Podejmując ją zawsze  mamy wiele pomysłów. Jednym z nich jest zakup mieszkania „na chwilę” w myśl zasady „na razie kupię coś na co  mnie stać i później zmienię na mieszkanie docelowe”. Tutaj należy rozważyć dwie kwestie. Po pierwsze czy takie mieszkanie „przejściowe” daje nam zysk np. względem kosztu mieszkania, które teraz najmujemy – jeśli tak  - to może powinniśmy je kupić. Po drugie, to  czy rozwiązanie przejściowe nie rozleniwi nas na tyle, że już  nie będziemy mieli ochoty na szukanie mieszkania docelowego.

Jeśli jedynym kryterium podejmowania decyzji o zakupie mieszkania będzie jego cena może okazać się, że kupimy nieruchomość, która nie spełnia oczekiwań co do ustawności pomieszczeń, lokalizacji, infrastruktury lub otoczenia oraz wymaga sporych nakładów finansowych, na przykład na remont. I pomimo faktu posiadania mieszkania, nie będziemy zadowoleni z życia w nim. Dlatego kupując mieszkanie należy postawić sobie cele, jakie mieszkanie ma spełniać.

Pamiętajmy, że  zakup mieszkania to nie tylko zapłata jego ceny. Przy zakupie  nieruchomości pojawiają się dodatkowe opłaty takie jak podatek, koszty notarialne, opłaty sądowe. Jeśli mieszkanie jest na kredyt to dochodzą również koszty kredytu.

Koszty remontu i koszty utrzymania mieszkania. Czasami mieszkanie z rynku wtórnego wymaga przeprowadzenia remontu, a zawsze mieszkanie  z rynku pierwotnego wymaga wykończenia. Szacując koszty remontu należy je przygotować  z „górką” tak, żeby  być zabezpieczonym na  niezaplanowane dodatkowe koszty.. Myśląc o własnym mieszkaniu należy  mieć świadomość, że istnieją miesięczne koszty utrzymania mieszkania - czynsz, utrzymanie windy, fundusz remontowy, fundusz termomodernizacyjny, opłaty za użytkowanie wieczyste, opłaty za wywóz śmieci i światło na klatce schodowej itp.

Przed poszukiwaniem mieszkania do zakupu bezwzględnie  należy ocenić swoje możliwości finansowe (zawsze  przed  podpisaniem umowy przedwstępnej). Po  pierwsze  należy ocenić ile mamy środków własnych, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości. Po drugie, w sytuacji, w której wspomagamy się kredytem, należy zbadać swoją zdolność kredytową. Cena poszukiwanego mieszkania nie powinna być dopasowana do naszych możliwości finansowych.

Emocje związane z zakupem mieszkania powodują, że kupujący zbyt wcześnie decydują się sfinalizować transakcję. Nie wiedząc zbyt wiele o lokalnym rynku (cenach, standardzie oferowanych lokali, infrastrukturze najbliższego otoczenia), klienci oglądają zaledwie kilka nieruchomości, decydując się – nierzadko bez negocjacji – na jedną z upodobanych na początku. W efekcie można przegapić oferty bardziej odpowiednie.

Stan prawnym nieruchomości. Zdarza się, że osoba podająca się za sprzedającego nie jest właścicielem nieruchomości ani pełnomocnikiem właściciela. Inną kwestią jest to, czy lokal ma jednego czy kilku właścicieli oraz czy stan prawny mieszkania pozwala na jego sprzedaż. Zawsze należy  zbadać wpisy w księdze wieczystej nieruchomości.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 884880384

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście