Czy deweloper jest stabilny finansowo?

Jak zweryfikować stabilność finansową dewelopera?

Dokładne sprawdzenie dewelopera przed zdecydowaniem się na skorzystanie z jego oferty nie daje stuprocentowej gwarancji powodzenia operacji, jednak pozwala ograniczyć ryzyko. W jaki sposób szukać informacji na ten temat i co trzeba zrobić, by poznać kondycję finansową danego dewelopera?

Możliwości jest wiele, a każda informacja może być bardzo przydatna.

Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać jest zapoznanie się z odpisem z rejestru przedsiębiorców dotyczącym danej firmy deweloperskiej. Do takiego dokumentu dotrzeć można poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Zawarte są w nim informacje na temat tego czy deweloper składa regularnie do sądu swoje sprawozdania finansowe czy też czy znajduje się w stanie upadłości.

Każdy zainteresowany ma także możliwość zapoznania się z dokumentacją rejestrową dewelopera – między innymi sprawozdaniami finansowymi – w sądzie rejestrowym. Ostrzeżeniem dla potencjalnego kupującego powinny być złe wyniki finansowe znajdujące się w takich sprawozdaniach lub też całkowity ich brak.

Wprowadzona kilka lat temu ustawa o ochronie praw nabywcy zmusza także dewelopera do udzielenia wszelkich informacji, łącznie ze sprawozdaniami finansowymi i dokumentacją dotyczącą danej inwestycji, każdej osoby zainteresowanej nabyciem nieruchomości. Obowiązkowe jest także dostarczenie klientom prospekty informacyjnego, w którym znajdują się wszelkie niezbędne informacje.

Warto także zwrócić uwagę na to w jakiej formie prawnej działa dany deweloper oraz na to jaka jest jego struktura właścicielska. Zdecydowanie bardziej transparentnym podmiotem wydaje się być deweloper, który działa w formie spółki kapitałowej, niż taki, który działa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na wysokość kapitału zakładowego dewelopera, który działa w formie spółki kapitałowej. W przypadku dewelopera, który działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialności z najniższym możliwym kapitałem zakładowym wynoszącym 5 tysięcy złotych, i który jednocześnie realizuje inwestycje wartą wiele milionów złotych, łatwo dojść do wniosku, że coś jest nie tak.

O danym deweloperze warto poszukać także informacji w prasie i przede wszystkim w internecie, co w dzisiejszych czasach jest bardzo łatwe. Można także skonsultować się ze znajomymi, którzy w ostatnim czasie sami kupowali mieszkanie lub też wybrać się na skończone już inwestycje dewelopera i porozmawiać z ludźmi.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście