Zdolność kredytowa - co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa to warunek konieczny otrzymania kredytu. Brak zdolności kredytowej skutkuje brakiem możliwości otrzymania kredytu.

Istnieją sposoby podwyższenia zdolności kredytowej:

  1. Kluczowe dla zdolności kredytowej są dochody. Podniesienie zdolności poprzez podwyższenie dochodów jest sprawą trudną. Nie wystarczy jedna premia wypłacona przez pracodawcę. Bank nie uzna takiego dochodu za stabilny. Jednorazowa umowa jest niewystarczająca by wzięto ją pod uwagę i zaakceptowano licząc zdolność kredytową. Dla banku ważna jest wysokość dochodu i jego stabilność.
  2. O braku zdolności kredytowej decydują również zobowiązania. Raty każdego z posiadanych przez nas kredytów, liczone są do obciążeń, to samo dotyczy kart kredytowych i limitów debetowych. Aby poprawić zdolność kredytową można spłacić wcześniej zaciągnięte kredyty. Głównie chodzi tu o zobowiązania krótkoterminowe. Dzięki temu bank nie weźmie rat tych zobowiązań pod uwagę podczas liczenia zdolności kredytowej, ta z kolei znacznie się podniesie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to zawsze możemy nowy kredyt za zakup nieruchomości połączyć z kredytem konsolidacyjnym.
  3. Historia kredytowa też może mieć wpływ na zdolność kredytową, poprzez wpływ na cenę kredytu. Przede wszystkim należy terminowo obsługiwać posiadane zobowiązania. Dodatkowo warto budować swoją historię kredytową. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej nie zawsze jest odczytywane jako coś pozytywnego. 
  4. Im dłuższy okres kredytowania tym wyższa zdolność kredytowa. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, miesięczne raty ulegną obniżeniu, dzięki czemu nasza zdolność kredytowa ulegnie podwyższeniu.   
  5. Wybierając rodzaj rat podczas liczenia zdolności kredytowej powinniśmy bardziej skłaniać się ku ratom równym. Bowiem równe raty kapitałowo-odsetkowe oznaczają wyższe koszty kredytu, ale wypadają znacznie korzystniej przy określeniu zdolności. Raty malejące na początku okresu są znacznie wyższe i mogą negatywnie wpływać na wyliczenie naszej zdolności kredytowej. 
  6. Wkład własny, jest to jeden z najtrudniejszych do spełnienia z warunków stawianych przez banki. Obecnie niewiele banków oferuje kredyt mieszkaniowy na 100% wartości nieruchomości. Przeważnie musimy dysponować kwotą w wysokości od 10% do 20% wartości nieruchomości. Wkład własny oznacza niższy kredyt, a co za tym idzie łatwiej osiągalny.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 535079479

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście