Kredyt na święta ?

Okres przedświąteczny to czas kiedy zazwyczaj potrzebujemy więcej gotówki. Prezenty, świąteczne potrawy, ozdoby, wyjazdy – to wszystko kosztuje.

Nie każdy posiada oszczędności, które wykorzysta, żeby zapłacić za świąteczne wydatki, część z nas będzie się posiłkowała kredytem.

Ze statystyk wynika, że Święta na kredyt urządza około 30% Polaków. Wiele osób w okresie przedświątecznym zadłuża się na szybko, według procedur uproszczonych. Pieniądze dostaje się sprawnie i bezproblemowo, ale to kosztuje – kredyty przyznawane w oparciu o procedury uproszczone kosztują więcej od tych przyznawanych standardowo.

Na takiej sytuacji zarabiają na nich firmy udzielające szybkich pożyczek, w tym chwilówek.  

Bardzo ważne jest, aby w pędzie przedświątecznym zwracać jednak uwagę na zapisy umów i warunki kredytów i pożyczek.
Jak wynika z badań, aż 45% osób zaciągających pożyczki nie czyta zapisów umów, zwłaszcza tych drobnym drukiem, a 19% przegląda je tylko pobieżnie.

Wydaje się, że korzystne dla naszego portfela byłoby poświęcenie więcej czasu na wybór odpowiedniego kredytu gotówkowego zwłaszcza, że w ostatnim czasie oprocentowanie kredytów zasadniczo spadło.

W środowisku tak niskiego oprocentowania należy zwrócić uwagę na oferty produktowe, które będą najkorzystniejsze dla Klientów. Należy pamiętać, że dla przeciętnego Klienta bardzo duże znaczenie ma wysokość miesięcznej raty. Dlatego na krótki okres kredytowania do 24 miesięcy warto się decydować na promocje z niższym oprocentowaniem lub prowizją. Jeżeli natomiast rozważamy standardową ofertę, warto skorzystać dzisiaj z dłuższego okresu kredytowania, ponieważ koszty kredytu zaciąganego na okres powyżej 24 miesięcy zmalały w porównaniu do przeciętnych kosztów dla tej samej kwoty pożyczki przed spadkiem stóp procentowych.

Porównując koszty kredytów należy opierać się na RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania). Oprocentowanie nominalne pokazuje tylko wymiar odsetek, natomiast takie koszty jak prowizje czy ubezpieczenia widać dopiero w RRSO.

Dodatkowo zawsze warto ustalić, czy koszt pożyczki podawany jest w skali roku czy w skali miesiąca, gdyż jest to zasadnicza różnica i częsty trick stosowany przez firmy pożyczkowe.

Niezależnie jednak od tego ile i na jak długo pożyczamy, powinniśmy pamiętać o tym żeby kierować się zdrowym rozsądkiem i nie pożyczać z banku kwoty większej niż ta, która będzie nam potrzebna do sfinansowania świątecznych wydatków.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 884880384

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście