Czego unikać przygotowując się do zaciągnięcia kredytu?

Kiedy poszukujesz kredytu hipotecznego, bardzo ważne jest jaki jest Twój ogólny obraz jako przyszłego kredytobiorcy – czyli jak będzie postrzegał Ciebie bank.

Banki w takiej ocenie opierają się na analizie historii kredytowej - używają scoringu oraz raportu z historii kredytowej, by oszacować ryzyko, podjąć decyzję o wysokości ceny kredytu oraz ogólnie - przyznaniu Ci kredytu.

Niestety bardzo łatwo jest popełnić błąd, który negatywnie wpłynie na nasz scoring. Część z nich może kosztować więcej (w dłuższej perspektywie) niż inne.

Oto pięć najgorszych i najdroższych błędów jakie można popełnić w swojej historii kredytowej oraz sposoby jak ich uniknąć.

Nieciekawa historia spłat

To czy płacisz swoje zobowiązania na czas jest głównym zmartwieniem banków. Opóźnienia, pominięte spłaty, zwłoki w spłatach, bankructwo, egzekucje i sprzedaż nieruchomości poniżej kwoty kredytu hipotecznego zbiorą największe żniwo w punktach scoringowych.

Jeśli przez jakiś czas nie spłacałeś długów na karcie kredytowej (sześć miesięcy lub więcej), Twój bank może opisać Twoje zadłużenie jako nieściągalne i sprzedać agencji windykacyjnej - zdecydowanie zaszkodzi to Twoim możliwościom zaciągnięcia kredytu.

Unikaj takich sytuacji spłacając długi na czas lub wpłacając stałe miesięczne kwoty.

Utrzymywanie wysokiego salda zadłużenia

Przekroczone albo wysokie zadłużenie na karcie kredytowej jest najgorszym przewinienien, jakie może się pojawić w raporcie z historii kredytowej. Chcesz przecież, żeby Twoje wykorzystanie zadłużenia, czyli stosunek kwoty zadłużenia do limitu kredytowego, było niskie, mniej więcej 30% Twojego limitu kredytowego.

Krótka lub punktowa historia kredytowa

Im dłużej Twoje konta pozostają otwarte, tym lepiej. Jeśli masz stare karty kredytowe, które wciąż działają, ale z nich nie korzystasz, nie zamykaj ich.

Brak różnorodności form kredytowania

Najlepiej, żebyś posiadał dobrą mieszankę zadłużenia, co pokaże, że umiesz żonglować spłatami wielu długów w tym samym czasie.

Konta spłat ratalnych (pożyczki studenckie czy samochodowe), kredyty odnawialne (np. karty kredytowe) oraz sklepowe karty kredytowe tworzą dobrą mieszankę zadłużenia.

Zbyt dużo nowych kredytów

To czego banki nie chcą widzieć to wiele świeżo otwartych kart kredytowych o niskim limicie lub wiele wniosków o pożyczki (włączając w to zakup samochodu) złożonych w krótkim czasie, ponieważ stanowi to dla nich znak, że nie potrafisz zarządzać swoim zadłużeniem.

Ponadto, otwarcie wielu nowych linii kredytowych obniża średnią długość Twojej historii kredytowej, co ma negatywny wpływ na Twój scoring.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 508677789

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście