Jak obniżyć raty posiadanych kredytów?

Aby obniżyć raty posiadanych zobowiązań kredytowych i odciążyć nieco domowy budżet, można zastosować następujące rozwiązania:

 

1. Konsolidacja kredytów

Jednym z najpopularniejszych sposobów obniżenia raty posiadanych kredytów jest ich konsolidacja. Jest to rozwiązanie dające możliwość połączenia kilku kredytów w jeden, co finalnie powoduje obniżenie wysokości raty. Rozwiązanie to ma również dodatkowy plus w postaci łatwiejszego kontrolowania spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę, gdyż posiada on jedno zobowiązanie zamiast kilku jak do tej pory.

 

2. Wydłużenie okresu spłaty kredytu

Jest to rozwiązanie dla osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie są w stanie dłużej spłacać raty zgodnie z przyjętym harmonogramem spłat. Rozciągnięcie tego terminu z pewnością obniży nam wysokość miesięcznej raty. Ważne, by nie czekać aż urosną zaległości i bank sam zacznie się dopominać ich spłaty. Gdy widzimy, że możemy mieć problem ze spłatą zobowiązania, należy udać się do swojego banku i porozmawiać o możliwości wydłużenia okresu spłaty. Banki chętniej rozmawiają z osobami, które nie zalegają im wysokich kwot. Ponadto, jeżeli dopuścimy do powstania i utrzymywania się zaległości w spłacie kredytu, możemy mieć później problem w zaciągnięciu kolejnych zobowiązań w bankach, gdyż nasza nieterminowość będzie widoczna dla innych instytucji finansowych w BIK-u.

 

3. Refinansowanie kredytu

Jest to trzecie rozwiązanie polegające na przeniesieniu dotychczasowych zobowiązań do innego banku. Wybór nowego banku powinien być poprzedzony gruntowną analizą dostępnych ofert bankowych. Przy zmianie banku powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania i prowizji kredytu, ale również na oferowane przez banki produkty dodatkowe w tym szczególnie koszty i zakres ubezpieczeń, jak wpływa na ofertę cenową posiadany rachunek w banku udzielającym kredytu i dokonywanie regularnych wpływów np. z tyt. wynagrodzenia. Zanim podejmiemy decyzję, warto także przestudiować tabelę opłat i prowizji nowego banku i sprawdzić koszty prowadzenia rachunku, karty debetowej, dokonywanych przelewów itp.

 

Wybór sposobu obniżenia raty należy do nas. Każde z wyżej wymienionych rozwiązań ma plusy i minusy. Dlatego musimy pamiętać, że najkorzystniejsze rozwiązanie to takie, które jest poprzedzone indywidualną analizą sytuacji finansowej kredytobiorcy. Sugeruję również zachowanie dużej rezerwy w przypadku przeglądania dostępnych w Internecie rankingów kredytowych, gdyż zazwyczaj nie uwzględniają one pełnej oferty wszystkich banków, a także nie zawierają informacji odnośnie wymaganych dodatkowych produktów okołokredytowych, w tym szczególnie kosztów ubezpieczeń. Proponuję natomiast przeanalizowanie swojej sytuacji z niezależnym doradcą kredytowym, który pomoże nam w wyborze najlepszego dla nas rozwiązania.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 48785933434

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście