RATA RÓWNA CZY MALEJĄCA

RATA RÓWNA CZY MALEJĄCA

 

Raty równe (annuitetowe, uśrednione) w pierwszych latach wysokość miesięcznej raty równej jest znacznie niższa od raty malejącej, a to istotnie wpływa na zdolność kredytową wnioskodawcy. Po drugie, wprowadzają pewien ład w zarządzaniu domowym budżetem, choć nie oznacza, że ich kwota zawsze będzie taka sama.

Trzeba pamiętać, że stałą wysokość rat zapewni wyłącznie niezmieniająca się w okresie finansowania stawka WIBOR. Jej spadek lub wzrost każdorazowo wpływać będzie na podwyższenie lub obniżenie raty równej.

Raty malejące (kapitałowe) w początkowym okresie spłaty zobowiązania rata malejąca jest znacznie wyższa, gdyż może być nawet kilkadziesiąt procent wyższa od raty równej.

Wielu kredytobiorców pyta co wybrać, ratę równa czy ratę malejącą? Co jest lepsze?

To wszystko zależy od sytuacji kredytobiorcy, np. jeśli ktoś bierze kredyt i wie że ma zdolność na granicy czyli kredytu bierze 250 tys a jego zdolność jest 260 tyś to takie osoby nie mogą mieć raty malejącej, jeśli ktoś chce nadpłacać kredyt co jakiś czas  a chce mieś ratę mniejszą  stałą to wybierze ratę równą

Jeśli ktoś chce płacić przez 15 lat co miesiąc i spłacić kredyt z mniejszymi odsetkami i ma zdolność na raty malejące to wybierze  raty malejące.

Prawdą jest że biorąc kredyt np. na 250 tyś na 25 lat  w wariancie rat równych zapłacimy więcej odsetek niż mając raty malejące.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 502520974

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście