Zakup działki i budowa domu- od czego zacząć ?

       Własny dom z ogrodem za miastem jest marzeniem wielu osób, coraz częściej widzę ,że klienci po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz przeprowadzeniu kalkulacji podejmują decyzję o budowie. Często szczególnie biorąc pod uwagę większe miasta zdarza się ,że wybudowanie niewielkiego budynku wiąże się z podobnymi kosztami jak np. zakup apartamentu w dobrej lokalizacji. Dzięki zewnętrznemu finansowaniu marzenia o własnych czterech ścianach stają się dla wielu osób na wyciągnięcie ręki. Warto jednak przemyśleć i skrupulatnie wszystko zaplanować tak aby podczas realizacji przedsięwzięcia nie narażać się na niepotrzebny stres.

 

      Planując inwestycję powinniśmy zacząć od wyboru lokalizacji, oraz sprawdzenia dostępności gruntów pod budowę. Po znalezieniu wymarzonej działki warto zweryfikować czy nadaje się ona pod zabudowę mieszkaniową oraz czy będziemy mogli postawić na niej budynek jaki chcemy. Najlepiej zweryfikować czy dla działki zostały wydane warunki zabudowy lub czy jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego- te dokumenty potwierdzą czy na danej działce będziemy mogli postawić dom np. z dachem “płaskim” czy z uwagi na linię zabudowy będzie wymagany dach np. dwu- spadowy. W dokumentach tych uzyskamy dodatkowo informację jak duży budynek będziemy mogli zbudować.

 

    Po znalezieniu działki oraz wstępnym wyborze projektu budowlanego warto dobrze przeanalizować ile nas to wszystko będzie kosztowało. Przy budowie systemem gospodarczym, dobrze przygotowany kosztorys jest jednym z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia. Niejednokrotnie przemieszczając się po kraju widzę niedokończone domy z brakiem elewacji, poręczy na tarasie czy niepełnym ogrodzeniem. O ile w przypadku gdy budujemy za własne środki, poza efektem wizualnym nie stanowi to większego problemu o tyle dla banku który udziela nam kredytu będzie zależało abyśmy wywiązali się z umowy i dokończyli budowę  zgodnie z harmonogramem.

 

    Następnym krokiem po ustaleniu czy i gdzie będziemy mogli rozpocząć budowę oraz określeniu kosztów związanych z inwestycją można pomyśleć o sfinansowaniu przedsięwzięcia. Należy pamiętać ,że większość banków wymaga min. 10 % wkładu własnego w inwestycję, niektóre banki wymagają aby klient posiadał już na własność działkę w momencie składania wniosku o kredyt. Inne będą w stanie sfinansować jednym kredytem zarówno zakup gruntu oraz budowę. Kluczowe jest zaplanowanie kosztów budowy oraz wypłaty transz w taki sposób aby pieniądze klienta razem ze środkami pozyskanymi od banku pozwoliły na dokończenie budowy oraz dokonanie odbioru budowlanego.  Zawsze należy założyć margines na ewentualne nieprzewidziane wydatki podczas budowy, można wówczas zabezpieczyć środki z kredytu na wyższa kwotę już w momencie składania wniosku a w przypadku ukończenia budowy nie musimy wykorzystywać całej kwoty przyznanego nam kredytu. W przypadku kiedy budowa nie zostanie ukończona a skończą nam się środki na jej dokończenie sytuacja wygląda nieco gorzej ponieważ wiąże się z ponownym procesowaniem wniosku oraz badaniem zdolności kredytowej, dlatego zawsze polecam zapewnienie sobie odpowiedniej nadwyżki już na poziomie składania wniosku o przyznanie kredytu.

 

      Z uwagi na złożoność zagadnienia jakim jest inwestycja budowlana oraz różne możliwości finansowania przed wyborem konkretnego banku warto zweryfikować procedury i oferty wielu banków- jestem przekonany ,że wybór najlepiej dopasowanej oferty zaoszczędzi wiele nerwów i pieniędzy.

 

Po więcej infomrmacji zapraszam na moją stronę www.Karol-Dziuba.com

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 696668846

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście