Budowa domu systemem gospodarczym w MDM i zwrot Vatu

Dla osób budujących dom w systemie gospodarczym także przewidziano możliwość skorzystania z rządowego Programu „Mieszkania dla Młodych”, pomoc różni się tym, że takie osoby nie otrzymają dofinansowania do wkładu własnego, ale mogą starać się o zwrot VAT. Oczywiście występują tutaj obostrzenia dotyczące osób i nieruchomości (dom).

Zatem kto może wnioskować o zwrot VAT ? Taka osoba nie może być właścicielem domu/mieszkania również spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Nie może także być właścicielem lub współwłaścicielem budynku (gdy udział przy zniesieniu współwłasności wyniósłby co najmniej 1 lokal mieszkalny). Dodatkowo taka osoba nie może przekroczyć 36 lat (na rok w którym uzyskano pozwolenie na budowę).

Wiemy już kto może starać się o zwrot VAT. Teraz dowiemy się kiedy można o niego wnioskować.  Jeżeli mamy pozwolenie na budowę wydane po 1 stycznia 2014 roku lub gdy powierzchnia użytkowo domu nie przekracza 100 m2 lub 110 m2 (gdy wychowujemy co najmniej 3 dzieci). Ważne jest aby faktury były wyłącznie z okresu obowiązywania Programu MDM czyli od 01.01.2014 do 30.09.2018.

Aby móc starać się o zwrot VAT musimy także spełnić kilka warunków dodatkowych. Najpóźniej do 31 grudnia w roku w którym przystąpiliśmy do użytkowania (zakończyła się budowa) występujemy z wnioskiem o zwrot wydatków do Urzędu Skarbowego. Wydatki rozumiane są tutaj jako koszty poniesione na zakup materiałów budowlanych. Lista  towarów objętych VAT jest ogłoszona przez obwieszczenie właściwego ministra.

I na koniec musimy pamiętać o tym, że nasza nieruchomość (dom) musi spełniać warunki Programu „Mieszkania dla Młodych” w części dotyczącej powierzchni domu oraz ceny za metr kwadratowy. A zwrot VAT nie przysługuje podatnikom podatku VAT.

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście