Czy premie/nagrody są brane pod uwagę przez Bank podczas liczenia zdolności kredytowej?

Premie za dobre wyniki w pracy, czy też prowizje za wykonane zadania są dla wielu klientów regularną składową pensji. Obok części stałej, ich dochód uzupełniany jest o część zmienną, zależną od rezultatów. Jak na taki rodzaj zarobku patrzą banki przy ustalaniu zdolności kredytowej? Okazuje się, że całkiem przychylnie.

Banki, które zdecydowały się współpracować przy tworzeniu raportu uznają najczęściej premie za oczywisty, obok podstawowego dochodu, element pensji. Zrozumiałe, że każdy Bank indywidualnie ustala swoją politykę, swoją metodę wliczania prowizji uzyskiwanych przez kredytobiorcę, niemniej żaden nie wyklucza, że dodatki wliczy do zdolności kredytowej.

Premia powinna być regularna
Rzeczą oczywistą jest, iż żadna instytucja nie zdecyduje się na podwyższenie zdolności kredytowej kredytobiorcy na podstawie pojedynczej premii. Incydentalny dodatek do pensji klienta ich nie interesuje. Jeśli jednak dodatki są otrzymywane systematycznie, banki nie widzą przeszkód, aby i je wliczać.

Z jakiego okresu zostanie uwzględniona premia – to zależy od wewnętrznych założeń banku, a czasem także od rodzaju kredytu, o jaki petent się ubiega. Niektóre instytucje mają tę kwestię jednoznacznie ustaloną, i biorą pod uwagę premie z ostatniego kwartału, półrocza lub całego roku, inne nie mają jednoznacznych schematów i uzależniają decyzję od indywidualnej sytuacji klienta.

 

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 697051183

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście