Kredyt MDM na zakup udziałów w nieruchomości gruntowej zabudowanej domem z zabezpieczeniem na innej nieruchomości

Transakcja sfinalizowana w 2017 roku.

 

Klienci zgłosili się do mnie z polecenia w lutym 2017r.. Wniosek dotyczył kredytu MDM z dofinansowaniem wkładu własnego ze środków BGK z uwzględnieniem trójki dzieci, bez limitu wieku i bez ograniczenia w postaci już posiadanej wcześniej nieruchomości na własność.

Państwo kupowali DOM, ale nie był to typowy zakup domu, gdyż nabywali UDZIAŁ w nieruchomości gruntowej, któremu to udziałowi był przypisany konkretny fragment działki wraz ze stojącym na tym gruncie domem jednorodzinnym.

 

Klienci przyszli do mnie przygotowani, mieli już za sobą proces w jednym z banków:

  1. Posiadali Certyfikat BGK potwierdzający zablokowanie środków przez inny bank, dzięki czemu kolejny bank mógł dopisać się do limitu. Jeśli pamiętacie limity rozchodziły się bardzo szybko po nowelizacji ustawy MDM.
  2. Zweryfikowali przed podpisaniem umowy przedwstępnej możliwość zakupu domu w ramach udziałów i zabezpieczenia na innej nieruchomości. Przyszli zaopatrzeni w pisma z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

 

Zadali sobie dużo trudu ze zweryfikowaniem możliwości kredytowania nietypowej nieruchomości kredytem MDM pod zabezpieczenie lokalu mieszkalnego. Przygotowali się do złożenia wniosku po to, by nie odbić się od banku z informacją, „że się nie da”. Na koniec pierwszy bank odmówił kredytowania z tak prozaicznej przyczyny jaką jest BRAK ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ.

 

Za moim pośrednictwem wniosek kredytowy został złożony tylko do jednego banku.  

Konieczne było uwzględnienie w zdolności kredytowej dochodów z zasiłku macierzyńskiego oraz świadczenia 500+.

 

Klienci otrzymali decyzję pozytywną. Bank udzielił kredytu MDM na zakup udziałów, którym to udziałom przypisana była wyznaczona część nieruchomości gruntowej wraz ze stojącym na niej domem mieszkalnym jednorodzinnym. Zabezpieczeniem kredytu był lokal mieszkalny będący własnością kredytobiorcy, spełniający wymogi banku w zakresie zabezpieczenia, bo banki nie zabezpieczają się na udziałach.

 

Wkład własny kredytobiorców wyniósł ponad 40%, z czego ok 100.000 zł to było dofinansowanie BGK. Cena domu była atrakcyjna, niewiele wyższa niż wartość mieszkania.

 

 

Stanowisko BGK i MIiB

Zarówno ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego jak i Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Klienci otrzymali odpowiedź, iż:

  1. Nieruchomość nabywana musi spełniać kryteria co do powierzchni i ceny.
  2. Przepisy ustawy nie odnoszą się do kwestii zabezpieczenia kredytu i posiadania księgi wieczystej. Możliwość zabezpieczenia na innej nieruchomości niż nabywana należy do decyzji instytucji kredytującej.
  3. Należy spełnić procedury i wymogi danego banku. Za przyjęcie i weryfikację wniosku odpowiada bowiem bank.

Nabywany dom wraz z działką nie posiadał własnej księgi wieczystej. W dziale II księgi wieczystej byli wpisani również właściciele pozostałych udziałów, nie uczestniczący w transakcji, jednak zgodnie z odpowiedzią BGK i MIiB brak odrębnej księgi wieczystej nie był przeszkodą dla ubiegania się o dofinansowanie. Mógł jedynie stanowić przeszkodę dla zabezpieczenia się banku na takiej nieruchomości.

 

 

Jeśli również szukasz eksperta lub doradcy kredytowego do współpracy przy procesowaniu wniosku kredytowego zapraszam do kontaktu.

Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | [email protected]

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 607212013

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście