Refinansowanie ceny zakupu mieszkania stanowiącego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego bez założonej księgi wieczystej

Transakcja przeprowadzona w lipcu 2019 roku.

 

Klientka zakupiła lokal mieszkalny za gotówkę. Mieszkanie stanowiło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i nie posiadało księgi wieczystej.

 

Wniosek kredytowy został złożony do trzech banków. Celem kredytu było refinansowanie części ceny zakupu nieruchomości, czyli klientka była już właścicielem nieruchomości, a bank kwotę kredytu przelewał na Jej rachunek. W ten sposób Pani odzyskała część zaangażowanego kapitału i mogła te pieniądze przeznaczyć na cel dowolny.

 

Standardowo, jeśli to bank przelewa pieniądze na konto zbywcy, wniosek o założenie księgi wieczystej składa się w tym samym czasie co wniosek o wpis hipoteki.  Ponieważ klientka byłą już właścicielką w jednym z banków natrafiliśmy na problem. Analityk przy refinansowaniu ceny zakupu wymagał, by księga wieczysta była już założona na moment wnioskowania o kredyt.

 

Drugi problem pojawił się już po zawarciu umowy kredytowej na etapie zakładania księgi wieczystej. Do wniosku o założenie KW klientka dołączyła:

  • akt notarialny nabycia
  • zaświadczenie wydane przez Spółdzielnię Mieszkaniową

 

Zgodnie z informacją na stronie Sądu Rejonowego w Poznaniu należało również złożyć dokumenty poprzednich właścicieli, od pierwszego nabycia, jednakże Spółdzielnia Mieszkaniowa odmówiła wydania kopii dokumentacji powołując się na RODO.

 

Na stronie sądu czytamy:

"Dokumenty niezbędne do założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu:

  1. zaświadczenie spółdzielni o położeniu i powierzchni lokalu, zawierające oprócz danych o położeniu lokalu i jego powierzchni również oznaczenie nieruchomości, z którą lokal jest związany [tj zawierające wskazanie nr KW nieruchomości, z którą związany jest lokal – nieruchomość na której położony jest budynek, w którym znajduje się lokal]
  2. dokumenty stwierdzające nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu - takimi dokumentami mogą być umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, orzeczenie sądu lub inne dokumenty przenoszące to prawo.
  • nabycie pierwotne [od spółdzielni] – podstawą wpisu jest przydział lokalu [dot. przydziałów wydanych przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – 24.04.2001] lub umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawarta miedzy spółdzielnią a jej członkiem [ takie umowy są dopuszczalne od dnia 15.01.2003 ]
  • nabycie wtórne [na rynku lokali używanych] – podstawą wpisu mogą być np. umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, orzeczenie sądu.

Wszystkie dokumenty należy składać w oryginałach !!!!! Wykazując ciąg następstw począwszy od pierwszego nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu do dnia złożenia wniosku.

Niezłożenie w/w dokumentów spowoduje oddalenie wniosku (bez wzywania o złożenie dokumentów) i przepadek opłaty sądowej."

 

W opisanej sprawie sąd odrzucił wniosek o założenie Księgi Wieczystej oraz wniosek o wpis hipoteki właśnie z uwagi na brak dokumentów poprzednich właścicieli.

W takiej sytuacji Klient ma trzy możliwości:

  1. Złożyć odwołanie od decyzji sądu z informacją o braku dostępu do wstecznych dokumentów. Trzeba się w tym przypadku zmieścić w terminie na odwołanie.
  2. Złożyć nowy wniosek o założenie księgi wieczystej z informacją spółdzielni o odmowie wydania wstecznych dokumentów. Konieczne jest również uzyskanie z banku nowych dokumentów do wpisu hipoteki.
  3. Zamiast zakładać księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu można podpisać ze spółdzielnią akt notarialny wyodrębnienia lokalu na własność. Dodatkowo trzeba z banku uzyskać nowe dokumenty celem złożenia wniosku o wpis hipoteki i podpisać aneks zmieniający rodzaj nieruchomości.

Klientka poszła w kierunku opcji nr 3, gdyż przez zawirowania z dostarczeniem korespondencji termin na odwołanie minął.

 

Jeśli również jesteś na etapie wybierania osoby do współpracy przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny zapraszam do współpracy.

Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | [email protected]

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 607212013

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście