Temat prowadzony pod koniec 2014 roku.
Współpraca z Klientami trwała ponad 4 miesiące, zanim znalazła pozytywny finał.
Po kredyt MDM zgłosiło się Małżeństwo posiadające zdolność kredytową i wysoki wkład własny.
Problemem była tylko negatywna historia kredytowa w BIK u Pana. Opóźnienia w spłacie wystąpiły z przyczyn obiektywnych w wyniku braku zapłaty za duży projekt po stronie kontrahentów. Problemy z kontrahentami doprowadziły również do zamknięcia działalności gospodarczej i podjęcia czynności sądowych celem odzyskania należności. Osobiście byłam przekonana co do rzetelności Klientów i tego, że będą w terminie spłacać kredyt.
Klient dobrowolnie uregulował wszystkie zaległości jak tylko poprawił sytuację finansową, a od momentu spłaty minął już okres ponad 3 lat.
Przy naszym pierwszym spotkaniu w BIK były widoczne dwa banki z opóźnieniami. Do czasu złożenia wniosku kredytowego pozostał jeden negatywny wpis, gdzie bank odmówił przesunięcia zobowiązania do części statystycznej powołując się na zapisy ustawy Prawo Bankowe.
Wniosek kredytowy został złożony do 5 banków wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem przez Klienta przyczyny opóźnienia w spłacie. Dość szybko z dwóch banków przyszła ODMOWA spowodowana wpisem do Bankowego Rejestru Niesolidnych Klientów, prowadzonego przy Związku Banków Polskich.
Pozostałe wnioski wstrzymałam w bankach, żeby nie mnożyć zapytań.
Bazę BR sprawdzałam przed złożeniem wniosku kredytowego. Zrobiłam to poprzez raport wysyłany do BIK i BR za pośrednictwem Biura Informacji Gospodarczej. Z takiej uproszczonej formy weryfikacji baz korzystają pośrednicy (zapytanie niewidoczne dla banków).
W bazie Bankowy Rejestr była już wpisana data wykreślenia, data przyszła, bo klient uregulował zobowiązanie i z tego powodu wpis nie był widoczny na zapytaniach kierowanych przez BIG. Bank jednak widział więcej.
Klient musiał pozyskać raport z BR, żeby wiedzieć jaka instytucja dokonała wpisu.
Ten sam bank, którego negatywny wpis był widoczny w BIK zgłosił Klienta również do Bankowego Rejestru i tu również Klient musiałby czekać 5 lat na usunięcie.
Do banku poszło kolejne pismo, tym razem nie w kwestii BIK, ale BR.
Argumentem w piśmie za tym, żeby przynajmniej wykreślić Klienta z BR był fakt, że niektóre banki analizują krótszą historię kredytową, niektóre są skłonne udzielić kredytu ze świadomością opóźnienia w BIK, widoczność zobowiązania na raporcie BIK daje możliwość podjęcia decyzji bankom z pełną świadomością ryzyka, ale wpisu w BR żaden bank nie zaakceptuje.
Sukces!
Wpis w BR został usunięty.
Upłynęło jednak za dużo czasu i wnioski kredytowe należało złożyć ponownie. Również umowa z deweloperem musiała być aneksowana. To był okres przed nowelizacją MDM, więc limity jeszcze nie znikały w takim tempie.
Decyzja pozytywna!
Pozytywna ostateczna decyzja jednego z banków.
Realnie można było liczyć jeszcze tylko na jeden bank, na nieco korzystniejszych warunkach, ale z uwagi na ryzyko odrzucenia i wygasające terminy Klienci podpisali umowę z bankiem, który wydał decyzję pozytywną jako pierwszy pomimo opóźnienia w BIK.
Doprowadzenie sprawy do pozytywnego zakończenia w dużej mierze Klienci zawdzięczają własnej determinacji, gdyż nie zrezygnowali po pierwszym niepowodzeniu i podjęli ze mną współpracę robiąc wszystko, co w sprawie było możliwe.
Jeśli również potrzebujesz pośrednika lub doradcy kredytowego w Poznaniu do prowadzenia Twojej sprawy kredytowej zapraszam do współpracy.
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | [email protected]
Transakcja przeprowadzona w połowie 2019r. Klienci wnioskowali o kredyt na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w budynku 4-lokalowymm. Standardowo w księdze wieczystej lokalu mieszkalnego wpisany jest...
Temat prowadzony przeze mnie dość dawno, jeszcze w okresie pracy jako doradcy hipotecznego w banku. Najprawdopodobniej był to 2007 rok, ewentualnie 2008r. Pamiętam podsumowanie Klienta: „Nie sądziłem, że wychodząc z kancelarii...
Transakcja przeprowadzona w czerwcu 2019r. Klient wnioskował o kredyt na zakup domu deklarując wkład własny na poziomie 10%. Nieruchomość dla banków była nietypowa: Powierzchnia działki powyżej 1500 m2. Dodatkowe zabudowania...
Temat prowadzony w czerwcu 2019. Klienci zgłosili się po kredyt na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Wkładem własnym Klientów była wartość działki oraz ponad 40% nakładów poniesionych na budowę. Projekt techniczny...
Transakcja przeprowadzona w lipcu 2019 roku. Klientka zakupiła lokal mieszkalny za gotówkę. Mieszkanie stanowiło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i nie posiadało księgi wieczystej. Wniosek kredytowy został...