kredyt na ryczałcie ?

Choć ryczałt jest tak samo ważną i wiążącą formą opodatkowania, co pozostałe obowiązujące w polskim biznesie, zdaniem analityków bankowych jest on mniej atrakcyjny w przypadku wnioskowania o udzielenie kredytu.

Nie należy tym faktem się zrażać przy zaciąganiu kredytu hipotecznego ponieważ, jest kilka dokładnie 3-4 Banki które w przyzwoity sposób wyliczają dochód do badania zdolności z ryczałtu.

Ostatnio zgłosił się do mnie Klient prowadzący działalność gospodarczą  na ryczałcie ewidencjonowanym z dużym przychodem 157 tys. za rok 2018 ,który po wizycie w swoim Banku gdzie prowadzi rachunek osobisty /duży wiodący Bank/ wyszedł załamany ponieważ usłyszał ,że Bank przyjmnie do badania zdolności dochód na poziomie  2600pln miesięcznie .

Otóż wskazałam 3 inne Banki , które w jego konkretnej sytuacji przyjmą dochód na poziome 4900pln.

Powyższa sytuacja wynika z podejścia Banków w różny sposób do ustalania dochodu miesięcznego .

Bankowa matematyka
Podstawą wyliczenia zdolności kredytowej przez banki jest zbadanie dochodu wnioskodawcy. W przypadku przedsiębiorstw rozliczanych na podstawie ryczałtu podatek płacony jest natomiast od przychodu.  

Zdaniem analityków bankowych zarobki firm działających na ryczałcie ewidencjonowanym stanowią procent, czyli zaledwie pewną część przychodu.
W konsekwencji zastosowania takiej metody wyliczania banki ustalają dochód przedsiębiorstw rozliczających się ryczałtowo nawet jako 20-25% przychodów firmy. Tak niski wynik znacznie pogarsza więc zdolność kredytową przedsiębiorcy.

Na szczęście Przedsiębiorców nie wszystkie Banki taką samą " matematyką"  ustalają dochód :-)

Zapraszam,

Elżbieta Czerwińska

601 763 828

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 601763828

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście