KRD konsekwencje wpisu

Klienci złożyli wniosek o kredyt na zakup mieszkania w trakcie analizy wniosku w Banku  otrzymaliśmy informację ,ze decyzja jest odmowna  z uwagi na wpis do KRD .

Dla klientów było to ogromne zaskoczenie, okazało się, że poprzedni  ubezpieczyciel samochodu dokonał zgłoszenia. Klienci zmienili firmę ubezpieczającą samochód a w poprzedniej nie wypowiedzieli umowy i naliczała się składka czego nie byli świadomi :-(.

Na szczęście Klientom udało się sprawnie rozliczyć dług i wypisać z rejestru KRD a bank przystąpił do dalszej analizy wniosku ,ostatecznie otrzymali decyzję pozytywną .

Co to jest KRD ?

Krajowy Rejestru Długów to system wymiany informacji gospodarczych. Instytucja istnieje od 2003 roku. Początkowo jej celem było gromadzenie danych na temat podmiotów gospodarczych. Jednak od 2010 roku na listę długów trafiają również osoby fizyczne. Jak trafia się na listę dłużników KRD?

Zasady wpisu do Krajowego Rejestru Długów są zróżnicowane w zależności od tego, czy dłużnik to podmiot gospodarczy czy osoba fizyczna. W przypadku tych drugich, minimalna kwota, za jaką można trafić na listę dłużników to 200 zł. Prowadzący działalność gospodarczą mogą zostać wpisani do KRD za dług wysokości 500 zł. Od kwoty zadłużenia mogą zostać naliczone odsetki.

Zadłużenie musi być dłuższe niż 60 dni. Zanim wierzyciel umieści nazwisko osoby na liście KRD, musi powiadomić ją listem poleconym o swoim zamiarze. Dopiero po 30 dniach od powiadomienia, może zgłosić dłużnika do KRD. Ale uwaga! Nieodebranie listu nie będzie blokować wierzyciela przed wpisem.

Konsekwencje wpisu do Krajowego Rejestru Długów

Obecność na liście dłużników KRD wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim podmioty gospodarcze oraz osoby fizyczne, które funkcjonują w rejestrze dłużników, mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki lub kredytu. Banki oraz inne instytucje finansowe, które monitorują KRD, mogą odmówić udzielenia pożyczki, czy wydania karty kredytowej. Trudne może okazać się również podpisanie umowy świadczenia usług z dostawcami telewizji kablowej, internetu czy telefonii komórkowej.

Za co ożna trafić na liste dłużników ?

Na listę Krajowego Rejestru Długów można trafić za m.in.:

  • niespłacone pożyczki, kredyty
  • zaległości w płatnościach za: czynsz, gaz, prąd, wodę, media, telefon, ubezpieczenie auta
  • niezapłacone alimenty
  • nieuregulowane mandaty

Jak sprawdzić ,czy jest się na liście dłużników KRD ?

Aby zweryfikować, czy trafiło się na listę dłużników, wystarczy skorzystać z portalu internetowego krd.pl. Jest bardzo prosty i dostępny dla każdego sposób. Po wejściu na platformę KRD, należy odnaleźć panel klienta. Rejestrując się na stronie należy podać swoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, numer telefonu oraz adres e-mail.

Czy można się wypisać z listy dłuzników KRD ?

Aby zniknąć z rejestru dłużników, należy spłacić długi. Po uregulowaniu wszystkich należności, wierzyciel ma obowiązek wypisać nazwisko dłużnika z KRD w czasie14 dni. Krajowy Rejestr Długów usunie dłużnika z listy po upływie maksymalnie 7 dni od zgłoszenia od wierzyciela. Wierzyciel powinien poinformować KRD nawet o częściowej spłacie długu przez dłużnika. Baza danych jest aktualizowana na bieżąco.

Po 3 latach od momentu zgłoszenia długu, KRD usuwa dane dłużników. Informacje o dłużnikach mogą być przechowywane przez maksymalnie 10 lat.

 

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 601763828

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście