kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem ,KNF rekomendacja S

Komisja Nadzoru Finansowego zdaje sobie sprawę z ryzyka zmiennej stopy procentowej ,jako podstawowego ryzyka tysiecy Polaków kupujacych mieszkanie na kredyt.

Ewentualny wzrost stóp procentowych mogłby spowodować brak wypacalności kredytobiorców.

Komisja Nadzoru Finansowego chce by banki wprowadziły do swojej oferty znacznie bezpieczniejsze z punktu widzenia klientów kredyty hipoteczne o stały oprocentowaniu .

Warto nadmienic ,ze w Europie kredyt o stalym oprocentowaniu jest normą, w Polsce dotychczas od niedawna tylko nieliczne banki proponują kredyt o stałym oprocentowaniu /ING ,Santander PKO BP/.

Komsja Nadzoru Finansowego w wydanej właśnie rekomendacji S wymaga " aby bank w ofercie kredytów zabezpieczonych hipotecznie na nieruchomościach mieszkalnych dla klientów indywidualnych posiadał kredyty zabezpieczone hipotecznie oprocentowane stałą stopa procentową .nalezy podkreslic ,że taka oferta powinna odnosic się każdorazowo do całej kwoty kredytu,o który ubiega sie klient.Jak podkreślono -okres ,w którym oprocentowanie ma zostać stałe nie powinnien byc krótszy niż 5 lat ".

KNF oczekuje ,że rekomendacja zostanie wprowadzona przez banki spoldzielcze nie później niż do 31 grudnia 2022r, a przez pozostałe banki do 31 grudnia 2020r.

W rekomendacji S podkreślono również ,że bank powinien dać klientowi możliwość zmiany oprocentowania już udzielonego kredytu na stałą stopę procentową ,choćby okresowo.

Ma to dotyczyć także kredytów zawartych przed wejściem w życie Rekomendacji.

Zatem w niedalekiej przyszłości każdy kedytobiorca bedzie miał dostęp do stałego oprocentowania ,czyli do wiekszego spokoju ,pozostaje pytanie za jaką cenę .

ekspert ds kredytów 

Elżbieta Czerwińska 

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 601763828

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście