Negocjacja warunków.

               Umowa kredytowa pomiedzy klientem a Bankiem to bardzo ważny dokument. Zawiera zapisy zabezpiezające interesy obu stron.

Dla klienta oznacza to że warunki jakie wynegocjuje bedą obowiązywać w całym okresie trwania umowy, ponieważ po jej podpisaniu praktycznie nie stosuje się negocjacji zapisów ze względu na brak zgody Banku.

 

Jak mądrze renegocjować warunki umowy kredytowej?

 

Każdy ma jednak prawo do pertraktacji z bankiem. Tylko od umiejętności negocjacyjnych reprezentującej nasosoby zależy czy uda się uzyskać zamierzony efekt. Zanim klient przystąpi do renegocjacji ustaleń zawartych w ofercie kredytowej powinien przeprowadzić analizę sytuacji. Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Są one związane z nie tylko z kondycją finansową strony ubiegającej się o kredyt, ale także z charakterystyką nieruchomości którą klient chce nabyć, wkładem własnym w postaci środków pieniężnych czy też sytuacji w obrocie nieruchomosci na lokalnym rynku.

 

W negocjacjach nie można ograniczać się tylko do ustalania nowej stawki oprocentowania. Negocjacje mogą dotyczyć także czasu trwania umowy, wielkości pobieranej przez Bank prowizji, rodzaju raty - równej/malejącej, czy uzyskania zgody na samodzielne ubezpieczneie nieruchomości i jednoczesne uniknięcie podwyżki orocentowania z tego powodu.

Nie uzgodnienie racjonalnych warunków może doprowadzić do niekorzystnych warunków kredytowania, a więc nadmiernego kosztu obsługi umowy kredytowej która w efekcie może doprowadzić kredytobiorcę do bankructwa..  Co w sytuacji kiedy kredytobiorca traci na jakiś czas źródło dochodów?

 

Uiszczanie mniejszych, ale za to rozłożonych w dłuższym okresie czasu opłat, to bardzo często atrakcyjny kompromis dla obu stron. Czy Bank może się na to zgodzić?

 

 Z moich obserwacji wynika, że jest to bardzo dobry pomysł na przeczekanie gorszego okresu dla kredytobiorcy. Bardzo często Bank , jako de facto właściciel nieruchomości bez dodatkowych warunków godzi się na takie wyjście z sytuacj. Najważniejsze aby na tym etapie wykazac przed Bankiem że negocjacje służą polepszeniu warunków obu stron.

 

To tylko niektóre z zagadnień jakie można poruszyć z Bankiem podczas negocjacji warunków umowy. Aby zapoznać się z pełną informacją na ten temat zapraszam do współpracy.

Ggerard Warych

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 513817038

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście