Kiedy można rozwiązać umowę z deweloperem ?

Ustawa deweloperska, a właściwie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, weszła w życie 29 kwietnia 2012 r. Jej głównym celem była ochrona konsumentów obawiających się nieuczciwych praktyk ze strony deweloperów. Ustawa przewiduje kilka sytuacji, w których wolno odstąpić od umowy, np. jeśli stwierdzi się, że w umowie nie ma wszystkich postanowień, które narzuca ustawa. Można też rozstać się z deweloperem, jeśli informacje zawarte w umowie nie będą takie same jak w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach albo gdy w dniu podpisania umowy te informacje okazały się nieprawdziwe.

Na decyzję o odstąpieniu od umowy jest 30 dni od daty jej podpisania. Inaczej to będzie wyglądało, jeśli deweloper nie przeniesie na kupującego własności mieszkania w terminie, do którego się zobowiązał. Wtedy, przed skorzystaniem z prawa odstąpienia od umowy, będzie trzeba wyznaczyć deweloperowi dodatkowe 120 dni na sfinalizowanie transakcji. Oczywiście przysługiwać będzie równocześnie prawo do określonej w umowie kary za okres spóźnienia.

Jeśli deweloper podsunie umowę, w której warunki są mniej korzystne od ustawowych, pierwszeństwo mają te ustawowe. Innymi słowy, warunki mniej korzystne dla kupującego są z mocy prawa nieważne, np. wysokość odsetek zastrzeżonych na rzecz dewelopera nie może przewyższać kar umownych zastrzeżonych na rzecz nabywcy.

Deweloperowi również przysługuje prawo odstąpienia od umowy z klientem.

Może to nastąpić, kiedy nabywca będzie zalegał z wpłatami albo nie stawi się do odbioru mieszkania lub zawarcia aktu notarialnego. W drugim i trzecim przypadku deweloper musi dwukrotnie doręczyć wezwanie w formie pisemnej w odstępie co najmniej 60 dni.

Dodatkowo, ustawa deweloperska zawiera rozwiązania, dzięki którym klienci bankrutującej firmy deweloperskiej nie zostaną z niczym.

Osoby takie mogą utworzyć Zgromadzenie Nabywców będące uprzywilejowaną grupą wierzycieli. Z masy upadłościowej wyłączane są wtedy środki zgromadzone na mieszkaniowych rachunkach powierniczych, prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, na której realizowane jest przedsięwzięcie deweloperskie, oraz dopłaty wnoszone przez nabywców.

Zgromadzenie Nabywców musiałoby zdecydować, co dalej. Jedną z opcji jest kontynuowanie inwestycji, co wiązałoby się z dopłatami, które umożliwiłyby jej zakończenie. Jeśli budowę uda się doprowadzić do końca, syndykowi (albo zarządcy) nie pozostanie już wówczas nic innego, jak przenieść na rzecz nabywców własność lokali.

A kiedy dokończenie inwestycji nie wchodzi w grę Zgromadzenie Nabywców może podjąć uchwałę, że nabywcy zabierają swoje wpłaty i rezygnują z kontynuowania inwestycji. Wtedy nieruchomość wejdzie do ogólnej masy upadłości. Na uprzywilejowanej pozycji znajdą się wówczas wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo, zwłaszcza bank kredytujący dewelopera.
 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 669992528

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście