Kredyt na zakup działki i budowę domu

Wejście w posiadanie działki budowlanej, to pierwszy krok na drodze do posiadaniu własnego domu. Chociaż zakup działki można sfinansować kredytem hipotecznym, to jednak nie wszystkie banki się tego podejmą.

Obecnie zakup działki budowlanej i sfinansowanie jej kredytem mieszkaniowym nie stanowi problemu. Jest to taki sam kredyt jak ten przeznaczony na zakup mieszkania. Oznacza to, że kredytobiorca musi mieć odpowiednią zdolność kredytową, nieruchomość musi być wolna od wszelkich wad prawnych.

Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka na nieruchomości. Tutaj mogą pojawić się problemy, jeśli zabezpieczeniem kredytu jest kupowana działka, a nie nieruchomość mieszkalna.

O ile każdy bank udzieli kredytu przeznaczonego na zakup działki, o tyle już nie każda instytucja zabezpieczy się na niezabudowanej działce budowlanej. Są banki, które, jako cel kredytowania akceptują działkę budowlaną, ale zabezpieczeniem takiego kredytu ta działka być nie może. Jeśli chcemy zaciągnąć taki kredyt, wówczas musimy przedstawić inną nieruchomość na zabezpieczenie.

Jednak w większości banków działka budowlana może być zabezpieczeniem kredytu.

Wybierając działkę, której zakup będzie finansowany kredytem hipotecznym należy pamiętać, że nie na wszystkie rodzaje działek banki udzielą kredytu. Każdy bank skredytuje działkę budowlaną, przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe. Jednak problemy pojawiają się, jeśli jest to działka letniskowa, czy rekreacyjna. Udzielając kredytu na zakup działki innej niż budowlana banki często sugerują się położeniem. Jeśli jest to nieruchomość położona na terenie aglomeracji miejskiej, wówczas część banków jest skłonna udzielić kredytu na zakup.

Oczywiście zawsze osoba starająca się o kredyt musi mieć zdolność kredytową, a więc odpowiednio wysokie i stałe dochody, które pozwolą kredytobiorcy na regularne spłacanie miesięcznych rat i jednoczesne na tzw. utrzymanie się.

Kiedy mamy już działkę, możemy przejść do budowy domu.

Gdy dom chcemy wybudować wspomagając się kredytem musimy pamiętać, że w większości banków zakupu działki oraz budowy domu nie można skredytować jednym kredytem. Zazwyczaj bowiem, starając się o kredyt na budowę domu musimy mieć już pozwolenie na budowę, a ten dokument możemy uzyskać jedynie, gdy jesteśmy właścicielem działki.

Dlatego banki zazwyczaj udzielają dwóch kredytów hipotecznych – jednego na zakup działki i drugiego na budowę domu. Zazwyczaj odbywa się to tak, że po przedstawieniu wymaganych dokumentów kredyt, którym sfinansowaliśmy zakup gruntu zostaje podwyższony o środki na sfinansowanie prac budowlanych. Możemy także w tym samym banku wziąć drugi kredyt przeznaczony na wybudowanie domu, albo zrefinansować kredyt na zakup działki i przeniesienie go do innego banku, który sfinansuje budowę.

Jednak kilka banków będzie skłonnych sfinansować jedocześnie zakup działki i budowę na nim domu jednym kredytem. Wówczas najpierw uruchamiane są środki na zakup działki, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu następuje wypłata pozostałej części kredytu.

Prostsza sytuacja jest wtedy, gdy nabywamy działkę wraz z pozwoleniem na budowę -  wówczas o kredyt na zakup działki i budowę zgodnie z projektem i pozwoleniem możemy starać się w każdej instytucji. Jedynym warunkiem będzie przepisanie pozwolenia na budowę ze sprzedającego na kredytobiorcę.

Przy kredycie na zakup działki, bank będzie wymagał dokumentu potwierdzającego status działki, czyli czy jest to rzeczywiście działka budowlana. Jest to główny dokument dla banku w przypadku kredytowania zakupu działki budowlanej, ponieważ z reguły banki nie będą skłonne skredytować standardowym kredytem mieszkaniowym działki rolnej, czy użytkowej, dlatego wcześniej należy potwierdzić, jakie jest przeznaczenie danego terenu. Do tego należy dostarczyć do banku decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ewentualnie zaświadczenia o przeznaczeniu w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie tych dokumentów możliwe jest określenie stanu prawnego działki, czy jest to rzeczywiście działka, na której możliwe będzie wybudowanie domu. Ponadto banki wymagają także dostarczenia aktualnego wypisu i wyrysu z rejestru gruntów oraz dokument potwierdzający, że osoba sprzedająca jest rzeczywiście prawnym właścicielem ziemi.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 660691864

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście