Czy emeryci mogą otrzymać kredyt hipoteczny w banku?

   Okazuje się, że tak. Wbrew pozorom seniorzy, czyli ludzie stateczni i o stabilnych dochodach, są obecnie pożądanymi klientami niejednej placówki bankowej. Kredyty dla osób, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia, są obecnie osiągalne. Dla banku emeryci są w miarę bezpiecznymi, potencjalnymi kredytobiorcami. Małżonkowie w  tym wieku nie powinni mieć większego problemu z otrzymaniem kredytu na mieszkanie. Oczywiście banki zastrzegają sobie prawo do podejmowania decyzji, po uprzedniej, indywidualnej rozmowie przeprowadzanej z konsultantem bankowym. Ważne jest tutaj także stosowne zabezpieczenie kredytu. Czas trwania takiego zobowiązania może wynieść najdłużej 10-20lat (w zależności od wieku potencjalnego kredytobiorcy). Im krótszy będzie czas spłaty kredytu, tym wyższe będą raty. Zatem na kredyt pozwolić mogą sobie osoby, które osiągają w miarę wysokie emerytury. Takie, które zapewnią im możliwość spokojnego regulowania rat. W niektórych bankach, gdy osoba starająca się o kredyt przekracza siedemdziesiąty rok życia, wymagana jest cesja z jej polisy na życie. Musi być ona zawarta na przynajmniej na kwotę równą zaciągniętemu kredytowi.

  Wszyscy emeryci składający wniosek o kredyt hipoteczny muszą odpowiednio wylegitymować się. W tym celu potrzebna będzie legitymacja emeryta i wyciąg bankowy za ostatnie kilka miesięcy. Nie obędzie się również bez odpowiedniego zabezpieczenia.

  Trzeba jednak mieć na uwadze to, że możliwość spłaty kredytu w okresie emerytalnym jest  dla banku mimo wszystko czymś, co jest obarczone znacznie większym ryzykiem, niż spłata zadłużenia w okresie aktywnej pracy zawodowej. Ryzyko jest tym większe, że  w związku z wiekiem kredytobiorcy rośnie duże prawdopodobieństwo śmierci. W rezultacie wiąże się to z gorszymi warunkami kredytowymi, jakie może otrzymać emeryt starający się o kredyt  - wyższa marża kredytowa, czy też prowizja. Poza tym banki wymagają od osób ubiegających się o kredyt o wykupienie stosownego ubezpieczenia na życie, gdy czas spłaty kredytu sięgać będzie znacznie bardziej sędziwego wieku, powyżej przeciętnie obowiązujący.

   Aby zachęcić bank do udzielenia nam kredytu, mimo wieku podeszłego, możemy wnieść jak największy wkład własny. Ponadto, istnieje jeszcze inna możliwość. Znalezienie współkredytobiorcy, który dodatkowo podniesie nam zdolność kredytową.

 


Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 513377300

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście