Jak dostać kredyt hipoteczny – Kredyt hipoteczny warunki
Banki udzielają kredytów hipotecznych w oparciu o własne procedury. Procedura otrzymania kredytu hipotecznego jest różna w każdym banku.
Odrębności dotyczą przede wszystkim podejścia do liczenia zdolności kredytowej, uznawania źródeł dochodów, długości okresu kredytowania, podejścia do ryzyka czy nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie.
Podstawowym elementem w procesie starania się o kredyt mieszkaniowy jest posiadanie zdolności kredytowej. Bez zdolności kredytowej żaden bank nie przyzna kredytu. Wyliczenie przez bank zdolności kredytowej kredytobiorcy daje bankowi przekonanie, że dany kredytobiorca ma możliwość spłaty kredytu hipotecznego.
Zdolność kredytowa zależy od kilku kwestii. Kluczowe znaczenie ma wysokość dochodów – zasada jest taka, że im wyższe dochody, tym wyższa zdolność kredytowa. Dla wyliczenia zdolności kredytowej ważne są także wydatki kredytobiorcy. Wydatki muszą być niższe niż dochody. Wydatki to przede wszystkim koszty utrzymania, koszty dotychczas zaciągniętych kredytów, limitów, kart kredytowych, inne stałe zobowiązania finansowe gospodarstwa domowego.
W celu uzyskania informacji o kredycie mieszkaniowym oraz dokumentach wymaganych przez bank do podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu mieszkaniowego należy przede wszystkim zapoznać się ofertą banków i dokonać wyboru najkorzystniejszej. Analiza ofert nie jest wcale taka prosta, gdyż aby dobrze wybrać należy poznać przynajmniej kilka dobrych w danym czasie ofert. Kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem długoterminowym, którego zaciągnięcie powinno być poprzedzone dokładną analizą możliwości. Złą decyzja może wpływać na nasz budżet domowy przez wiele lat.
Po dokonaniu wyboru ofert i zbadaniu zdolności kredytowej należy złożyć wniosek o udzielenie kredytu mieszkaniowego wraz z kompletem wymaganych dokumentów.
Kiedy wniosek kredytowy trafia do banku, to przechodzi trzy analizy: prawną, techniczną oraz finansową.
Analiza prawna związana jest ze stanem prawnym nieruchomości, analizowane są także dokumenty kredytobiorców. Podczas analizy technicznej dokonywane jest sprawdzenie nieruchomości. Sprawdzana jest wartość, metraż, miejsce położenia nieruchomości, kosztorys oraz wszystkie dokumenty związane z nieruchomością. Podczas analizy finansowej natomiast, badana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy, historia kredytowa (BIK), zobowiązania i dochody.
Aby bank udzielił kredytu, każda z analiz musi zakończyć się wynikiem pozytywnym.
Po decyzji pozytywnej i dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów do banku następuje generowanie umowy kredytowej. Po podpisaniu umowy następuje wypłata kredytu.
Na horyzoncie majaczą możliwe obniżki stóp procentowych – wszak Prezes NBP zapowiedział takie działanie, jeśli inflacja spadnie do wartości jednocyfrowej – a KNF blokuje możliwość refinansowania kredytów o stałej stopie procentowej, na % zmienny....
KREDYT W WALUCIE OBCEJ – czy warto ? Do tej pory każdy, kto chciał uzyskać kredyt, musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej walucie będzie on najbardziej korzystny. Niskie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych, strefie euro i...
Sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie od 2020 roku zmieniła się diametralnie. Pandemia koronawirusa, a później wciąż trwająca wojna na Ukrainie wpłynęła na podwyższenie kosztów produktów. To jednak nie wszystko. Nikt nie spodziewał się takich...
BEZPIECZNY KREDYT 2% AKTUALNA SYTUACJA NA 5 LIP 2023 Ogólnie: - na minus: chaos, dalej dużo niewiadomych, to brak kalkulatora do liczenia zdolności, to brak jakich druków, oferta kredytowa nie dokona jest znana, to u części pośredników...
Co to jest sankcja kredytu darmowego? Sankcja kredytu darmowego to prawo klienta do skorzystania z darmowego kredytu w przypadku, gdy bank dopuści się naruszeń wskazanych w art. 45 pkt 1. ustawy o kredycie konsumenckim. Oznacza to, że klienci...