Umowa deweloperska

W związku z pojawiającymi się pytaniami po wejściu w życie Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w dniu 29 kwietnia 2012 r., wyjaśnię w jakich przypadkach wymagana jest umowa deweloperska w formie aktu notarialnego oraz obowiązek prowadzenia rachunku powierniczego przez dewelopera:

 

 

Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego

Rachunek powierniczy

Inwestycja deweloperska w trakcie (budowa), sprzedaż rozpoczęta przed dniem wejścia w życie ustawy, umowa przedwstępna podpisywana po 29.04.2012 r.

 

tak

 

nie

Inwestycja deweloperska w trakcie (budowa), sprzedaż rozpoczęta po dniu wejścia w życie ustawy, umowa przedwstępna podpisywana po 29.04.2012 r.

 


                         tak

 

 

                         tak

 

Jeśli Inwestycja deweloperska jest zakończona, w świetle prawa budynek oddany do użytkowania (prawomocne pozwolenie na użytkowanie budynku) i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby deweloper do uruchomienia kredytu podpisał akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu, to w takim przypadku może być podpisana zwykła umowa przedwstępna (nie deweloperska). W praktyce jednak jest to sytuacja rzadko spotykana ponieważ zdecydowana większość takich nieruchomości została już sprzedana. Możliwa jest również w tym przypadku wypłata środków z kredytu przed podpisaniem przez strony aktu notarialnego przenoszącego własność, ale tyko w niektórych przypadkach. Większość banków akceptuje takie działanie tylko wtedy gdy mamy do czynienia z pewnymi/dużymi deweloperami (czyli wypłata przed aktem notarialnym i cesją z umowy przedwstępnej w zwykłej formie pisemnej – jak to było przez lata zanim weszła ustawa w życie).

 

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 667980329

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście