Wpływ lokalizacji mieszkania na jego cenę

Ogromne znaczenie dla wartości nieruchomości ma jej lokalizacja. I chodzi tu zarówno o położenie miejscowości, dzielnicy, osiedla jak i danego mieszkania.

Planując zakup nieruchomości, warto zwrócić uwagę na prognozy rozwoju danego miasta, czy dzielnicy. Rozwijające się miasta dają większe szanse na wzrost cen mieszkań niż miejscowości bez perspektyw. Znaczenie ma także demografia.

Należy pamiętać o sprawdzeniu i przemyśleniu jak okolica, w której kupujemy nieruchomość, będzie wyglądać za kilka czy kilkanaście lat. Tam, gdzie dziś jest spokój, za kilka lat może przechodzić ruchliwa ulica. Hałas pochodzący z bezpośredniego sąsiedztwa trasy obniża komfort życia, ale jednocześnie rozsądna bliskość wjazdu na obwodnicę to zaleta, bo ułatwia przemieszczanie się po mieście czy wyjazd z niego.

Analizując lokalizację nieruchomości trzeba także zwracać uwagę na komunikację – chodzi o to, czy z mieszkania można sprawnie dojechać do najważniejszych punktów miasta.

Na danym osiedlu także są bardziej i mniej pożądane mieszkania. Popularnością zwykle cieszą się lokale z oknami od strony gdzie jeździ mniej samochodów i jest ładniejszy widok. Bliskość linii tramwajowej to z jednej strony wygoda, ale jednocześnie hałas.

Wyższe ceny od innych lokali w danym bloku osiągają często mieszkania na ostatnim piętrze, z których rozpościera się atrakcyjny widok. Tu jednak czai się pułapka w postaci ograniczonego popytu, bo na takie mieszkanie stać niewiele osób.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 608475036

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście