Zdolność kredytowa w MdM

Posiadanie zdolności kredytowej to podstawowy warunek otrzymania kredytu mieszkaniowego. Zdolność kredytowa to nic innego jak ocena banku, że dany kredytobiorca ma potencjał do spłaty zaciąganego kredytu. Fakt posiadania zdolności kredytowej ma gwarantować bankowi, że kredytobiorca odda pożyczone pieniądze w określonym w umowie terminie. Analiza zdolności kredytowej jest procesem, do którego każdy bank podchodzi w sposób indywidualny – czyli zdolność kredytowa wychodzi inna w każdym banku.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty kredytu, więc kluczowe są tu dochody kredytobiorcy. Dla banku ważne jest, aby dochód i jego wysokość były stabilne.

O zdolności kredytowej decydują również zobowiązania kredytobiorcy. Raty każdego z posiadanych kredytów liczone są do obciążeń, to samo dotyczy kart kredytowych i limitów w rachunkach. Kolejnym elementem mogącym mieć znaczenie dla zdolności kredytowej jest historia kredytowa. Historia kredytowa wpływa na cenę kredytu, a im ten jest droższy, tym zdolność kredytowa jest niższa.

Pozytywnie na zdolność kredytową wpłynie również dłuższy okres kredytowania – im dłuższy, tym wyższa zdolność kredytowa. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, miesięczne raty ulegną obniżeniu, dzięki czemu nasza zdolność kredytowa ulegnie podwyższeniu.   

Fakt, że kredyt będzie zaciągany według standardowej procedury, czy też w ramach programu Mieszkanie dla Młodych co do zasady nie wpływa na wyliczanie zdolności kredytowej.

Jednak program Mieszkanie dla Młodych polega na tym, że beneficjent otrzymuje dopłatę do kredytu, a więc kredytu zaciągnie mniej, niż musiałby zaciągnąć w procedurze standardowej. Natomiast punktem wyjścia do wyliczenia zdolności kredytowej jest kwota kredytu. Im ta kwota będzie wyższa, tym wyższa będzie musiała być zdolność kredytowa.

Wynika stąd więc, że zaciągając kredyt i korzystając z programu MdM łatwiej osiągniemy zdolność kredytową, ponieważ mniej kredytu będziemy musieli zaciągnąć.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 509024333

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście