Referendum w Szwajcarii

30 listopada w Szwajcarii odbędzie się referendum, w którym Szwajcarzy mają zdecydować o powstrzymaniu Centralnego Banku Szwajcarii (SNB) od dalszej sprzedaży rezerw złota i zobowiązaniu Banku do utrzymywania przynajmniej 20% aktywów w złocie.

SNB od dłuższego czasu szuka sposobów na osłabianie rodzimej waluty, czyli CHF, między innymi prowadząc sprzedaż rezerw złota. Przypomnijmy, że wcześniej SNB obniżał stopy procentowe oraz przyjął, że za wszelką cenę będzie utrzymywał kurs CHF w stosunku do EURO i nie pozwoli, aby za szwajcarską walutę płacić nie więcej niż 1,2 EURO. Wszystko po to, aby utrzymać konkurencyjność produktów szwajcarskich na światowych rynkach.

Pytanie jaki będzie wynik referendum?

Jeśli zwyciężą konserwatyści i Szwajcaria przestanie redukować swoje rezerwy złota, to CHF znajdzie fundamenty do umocnienia się względem innych walut, w tym do PLN. I odwrotnie, jeśli konserwatyści nie wygrają, to CHF pozostanie raczej w środowisku, które mamy obecnie. Dodajmy, że w opozycji do referendum jest rząd Szwajcarii i oczywiście sam Bank Centralny.

Należy podkreślić, że świat, cały czas pozostaje w fazie drukowania pieniędzy i luźnej polityki monetarnej i raczej nie zanosi się, aby to miało się zmienić w najbliższym czasie.

Jeśli Szwajcaria zdecydowałaby się na wprowadzenie ograniczeń w redukowaniu rezerw złota i umocniłaby CHF, to byłoby to szkodliwe dla ich gospodarki, którą przecież ratowali obniżając cenę pieniądza oraz ogłaszając niejako sztywny kurs wymiany do EURO.

Jeśli chodzi o kurs CHF/PLN, to trzeba mieć na uwadze, że polityka monetarna w Polsce jest luźna i w krótkim terminie może być jeszcze luźniejsza, a to oznacza, że PLN może się osłabiać do głównych walut bez względu na to, czy w Szwajcarii jest referendum czy nie. Wśród krótkoterminowych czynników osłabiających PLN jest bowiem konflikt na Ukrainie, napięcie w stosunkach z Rosją, czy też wciąż nie najlepsze prognozy gospodarcze.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 508677789

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście