Niskie stopy procentowe i ich wpływ na kredyt

Stopa referencyjna w Narodowym Banku Polskim jest rekordowo niska i wynosi 2%. WIBOR 3M stanowiący podstawę oprocentowania kredytów mieszkaniowych w Polsce spadł poniżej 2%.

W Polsce hipoteki to w zasadzie kredyty o zmiennym oprocentowaniu. Taka sytuacja przekłada się na sytuację kredytobiorców – obecnych – ich kredyt w PLN tanieje oraz przyszłych, którzy mogą pożyczyć łatwiej, gdyż niższe stopy procentowe wpływają na cenę kredytu, a to z kolei przekłada się na liczenie zdolności kredytowej.

Podstawowymi parametrami kredytu mieszkaniowego są marża oraz stawka referencyjna (dla PLN WIBOR). Marża to element stały, a stawka referencyjna to element ruchomy, który zmienia się w zależności od zmiany cen pieniądza ustalanej przez Bank Centralny.

Należy jednak pamiętać, że niskie stopy procentowe to nie jest stan permanentny. Dziś wszyscy cieszą się z niskich rat i większej dostępności kredytu, ale za kilka lat rata może wzrosnąć, bo stopy procentowe mogą wzrosnąć. Dlatego przy zaciąganiu kredytu powinniśmy przeprowadzić symulację rat kredytowych przy wzroście oprocentowania o np. 2 %, żeby zobaczyć jak będą wyglądały nasze zobowiązania kredytowe po wzroście ceny pieniądza.

Poniżej wykres WIBOR 3M

wykres

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 723188852

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście