Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny

Kiedy chcesz kupić mieszkanie czy dom, pierwszą rzeczą którą należy się zająć są pieniądze. Wiele osób posiłkuje się kredytem na mieszkanie. Dlatego na samym początku musisz ocenić swoją sytuację finansową, rozważyć opcje sfinansowania Twojego domu, a także zebrać wkład własny. Te wszystkie czynniki określą rozmiary, lokalizację oraz styl domu, na który Cię stać.

Wielu specjalistów z dziedziny finansów, uważa, że kapitał zainwestowany w dom zapewnia bezpieczeństwo dla banku, który finansuje zakup domu. Im więcej kapitału na zakup domu pochodzi od kredytobiorcy, tym więcej kapitału od razu zainwestowane jest w nieruchomość, a to z kolei oznacza większe szanse na to, że inwestycja banku zwróci się, jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał rat.

Tak więc przede wszystkim - wkład własny - będziesz potrzebować wkładu własnego w wysokości około 10-20% ceny domu. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację S, która zaostrza kryteria przyznawania kredytów hipotecznych.

Przede wszystkim nowelizacja Rekomendacji S kończy możliwość kredytowania 100% wartości zabezpieczenia. Wytyczne Komisji w tym zakresie są następujące:

  • 5% wkładu własnego od stycznia 2014 r.
  • 10% wkładu własnego od stycznia 2015 r.
  • 15% wkładu własnego od stycznia 2016 r.
  • 20% wkładu własnego od stycznia 2017 r.

Z powyższego wynika, że nie ma już kredytów na 100% wartości zabezpieczenia, co wiąże się z koniecznością posiadania wkładu własnego.

Dopłata w programie Mieszkanie dla Młodych.

Dopłata w programie MdM wynosi około 10% wartości kredytu, więc w przypadku skorzystania z dopłaty problem brakującego wkładu własnego przestaje istnieć. Jednak aby móc skorzystać z dopłat trzeba spełniać ustawowe wymogi związane z programem MdM. Mieszkanie dla Młodych to rządowy program wsparcia osób w wieku do 35 lat w nabyciu pierwszego, nowego mieszkania. Polega on na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu. Dofinansowanie ma miejsce w związku z ubieganiem się o kredyt na nabycie mieszkania: lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, który będzie zaspokajał własne potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

Dopłaty, które pozwolą Ci zainwestować mniej na początku, będą objęte większą liczbą warunków od standardowego kredytu hipotecznego. Te warunki zmieniają się i są aktualizowane na bieżąco, dlatego powinieneś sprawdzić atkualne warunki na stronach internetowych BGK albo porozmawiać o nich z doradcą kredytowym.

Pamiętaj, aby zapytać jakie opcje są dla Ciebie dostępne, ponieważ ciągle się one zmieniają. Im mniej własnych pieniędzy zainwestujesz, tym większy kredyt hipoteczny musisz zaciągnąć.

Ktokolwiek pożycza na więcej niż 80% ceny domu przy zaciąganiu jednego kredytu hipotecznego, ma obowiązek przystąpienia do dodatkowego ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie gwarantuje, że kredyt zostanie spłacony, jeśli kredytobiorca przestanie płacić raty. Ubezpieczenie może spowodować wzrost raty, ale jego zaletą jest to, że pozwala Ci kupić Twój pierwszy dom z większą dźwignią finansową, a więc jest opcją godną uwagi.

Zdolność kredytowa.

Poza zebraniem kapitału własnego, potrzebujesz zdolności kredytowej. Pamiętaj, że dom, który kupisz, będzie wart tyle samo co pieniądze, które pożyczysz na jego zakup. Na rynku nieruchomości są kupujący za gotówkę, ale w dzisiejszych czasach płacenie za dom gotówką jest rzadko spotykane.

Dobrym pomysłem jest spotkanie z doradcą kredytowym w początkowym stadium zakupu domu. Musisz dowiedzieć się dokładnie, co jest od Ciebie wymagane i upewnić się, że Twoja historia kredytowa rzeczywiście odzwierciedla Ciebie jako osobę odpowiedzialną o wystarczajacych dochodach i zdolności kredytowej pozwalających na zakup domu.

Historia kredytowa.

Zdobądź kopię swojego raportu z BIK, aby upewnić się, że informacje w nim zawarte są zgodne z prawdą. Bank będzie polegał na Twojej historii kredytowej, aby określić możliwość przyznania Ci kredytu. Jeśli miałeś problemy finansowe, będziesz potrzebował czasu, aby wykluczyć tę spóźnioną płatność raty Twojego kredytu studenckiego, na przykład, z BIK-u. Dobra historia kredytowa już na początku może sprawić, że finansowanie, którego potrzebujesz będzie w Twoim zasięgu. Dla banku najważniejszym aspektem będzie określenie czy będziesz w stanie płacić miesięczne raty kredytu hipotecznego. Udowodnienie Twoich możliwości finansowych musi być najważniejszym krokiem przy zakupie Twojego nowego domu.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 887781781

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście