Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa - od niej zależy wszystko. I nic. Sprawa zdolności kredytowej nie powinna obniżać czujności klienta. Idąc do banku łatwo wpaść w pułapkę informacyjną doradcy, który obliczy zdolność i powie, że kredyt zostanie przyznany.

Nic bardziej mylnego. Równie ważna jest ocena punktowa klienta (scoring), która wyliczana jest zgodnie z algorytmem opracowanym przez analityków danej instytucji fianansowej. System ocenia klienta metodą zero - jedynkową. Pracownicy oddziałowi nie wiedzą jak powstaje taka ocena punktowa i co ma na nią wpływ - wszystko jest w sferze domysłów, ponieważ gotową ocenę punktową podaje kalkulator po wprowadzeniu wszystkich parametrów kredytowych.

Kiedy taka ocena ma miejsce? Otóż dopiero po złożeniu kompletnego wniosku kredytowego.

Wnioski? Nigdy nie podejmuj decyzji o podpisaniu umowy zobowiązawniowej z deweloperem li tylko na podstawie oszacowanej zdolności kredytowej. Konsekwencje moga być i drogie i przykre.

Przykład:

Klient: jednoosobowe gospodarstwo domowe, dochód z umowy o pracę na czas nieokreślony, stabilny u tego samego pracodawcy (duża, znana firma) od kilku lat, zdolność kredytowa z podwójnym zapasem.

Decyzja banku: odmowna z uwagi na ocenę punktową po jednym dniu od złożenia dokumentów

Przyczyny (najprawdopodobniej): brak drugiego dochodu w gospodarstwie, brak historii kredytowej, brak wykształcenia wyższego, niski udział wkładu własnego.

Klient fianlnie dostał kredyt, ale... w innym banku.

 

Zachęcam do indywidualnych konsultacji, ponieważ tylko taka ocena, opierająca się na wieloletnim doświadczeniu pozwoli podjąć słuszne decyzja w sprawach kredytowych i okołokredytowych.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 792583593

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście