Wniosek o kredyt

Wnioskowanie o kredyt może być jednym z najbardziej dramatycznych  - a nawet traumatycznych – momentów. Może Ci się wydawać, że kredytodawcy chcą uczynić Twoje życie trudniejszym niż rzeczywiście potrzeba. Ale pamiętaj, banki udzielające kredytów hipotecznych mają interes w pożyczeniu Ci pieniędzy na dom. Chcą, żebyś wziął kredyt.

Kiedy będziesz już mieć dokument potwierdzający, że bank udzieli Ci kredytu na kwotę X, będziesz poważnym kupującym. Będzie to dobre narzędzie negocjacyjne – żaden chętny sprzedawca nie odeśle kupującego ze wstępną decyzją o udzieleniu kredytu - jak się przekonasz, na proces decyzyjny ma wpływ wiele czynników.

Przygotuj się na wielką papierkową robotę. Papiery, dokumenty, teczki! Wydaje się, że to dużo pracy, ale wiedza co jest potrzebne pomoże Ci się zorganizować i przygotować na wniosek o kredyt hipoteczny. W tej sytuacji nieocenioną pomoc otrzymasz od doradcy kredytowego.

Dochód, zadłużenie, wkład własny oraz dobry raport z historii kredytowej są głównymi elementami na jakich opierają się banki, by ocenić czy kwalifikujesz się do uzyskania kredytu. Bazując na informacjach zawartych w tych dokumentach, określą jaką kwotę mogą Ci pożyczyć. Możliwe, że będziesz musiał spłacić jakieś stare rachunki, oczyścić historię kredytową albo zaoszczędzić więcej pieniędzy. Jednakże każda informacja, jaką otrzymasz od banku w formie wskazówki, pomoże Ci przejść przez proces decyzyjny.

Dobrym pomysłem będzie wypełnienie wniosku kredytowego z pomocą kogoś kto się na tym zna  oraz  kiedy będziesz w stanie poświęcić pełną uwagę. Wypełnij formularze tak, żeby były jak najstaranniej wypełnione, z jak najmniejszą liczbą poprawek. Nie pokazuje się bankowi formularza pełnego poprzekreślanych cyfr czy zacieków korektora. Poza tym, że będzie wyglądał niechlujnie, może spowodować, że bank zacznie wątpić w prawdziwość podanych przez Ciebie informacji.

Informacje, które między innymi należy podać we wniosku o kredyt:

  • Ostatnie miejsca zamieszkania: sporządź listę miejsc, w których mieszkałeś przez ostatnie 2 lata.
  • Lista aktywów. Do aktywów zaliczamy udziały takie jak akcje czy fundusze, indywidualne konto emerytalne, kwoty wpłacone na plany emerytalne, wartość polisy na życie, samochody itd. Zbierz aktualne salda, nazwy oraz adresy instytucji i numery kont dla każdej pozycji. Pamiętaj, że jeśli planujesz sprzedaż dóbr takich jak biżuteria czy samochód, aby uzyskać pieniądze na wkład własny, musisz zrobić to jak najszybciej, aby saldo na Twoim koncie ukazywało jak najdłuższy okres oszczędzania jak to tylko możliwe. Banki nie tylko chcą poznać stan Twojego konta, ale będą też pytać o średni stan Twojego konta w ostatnich 3-6 miesiącach.
  • Lista długów. Stwórz listę Twoich kart kredytowych, pożyczek na samochód, pożyczek studenckich czy innych pożyczek, jakie aktualnie posiadasz. Wskaż nazwy organizacji, które udzieliły Ci kredytu, ich adresy, Twoje numery kont, kwoty do spłaty oraz raty miesięczne. Prawdopodobnie teraz, kiedy przygotowujesz się do zakupu domu, trzymasz swoje finanse w ryzach, ale jeśli możesz, spłać tyle ile się da, aby zmniejszyć swoje zadłużenie. Długi będą działały na niekorzyść w czasie procesu kredytowego.
  • Papiery rozwodowe, jeśli jesteś rozwiedziony, wraz z alimentami.
  • Dodatkowy dochód. Jeśli masz regularne źródło dodatkowego dochodu, ujmuj je we wniosku. Nie chodzi o przypadkowe nadgodziny, ale o np. drugą pracę.
  • Darowizna. Jeśli rodzice pomagają Ci z wkładem własnym, uzyskaj od nich list potwierdzający, że pieniądze rzeczywiście są darowizną i że nie musisz ich oddawać.
  • Dochód oraz historia zatrudnienia. Zbierz świadectwa pracy za ostatnie 2 lata oraz odcinki od pensji z ostatnich dwóch miesięcy. Może to nie być najlepszy moment na zmianę pracy, o ile Twoje nowe stanowisko nie będzie tego samego rodzaju i nie będziesz zarabiać więcej. Bank będzie sceptycznie nastawiony, jeśli będziesz skakał od jednego pracodawcy do drugiego, szczególnie jeśli zmiany nie będą awansami albo będą związane z przekwalifikowaniem. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, musisz przedstawić PIT-y za ostatnie dwa lata , by potwierdzić dochody.
  • Numer PESEL. Zanotuj swój oraz osób, z którymi kupujesz.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 791888061

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście