Kredyt na zakup działki pod budowę domu

Aktualnie zakup działki jest finansowany przez większość banków, wymogi do jego uzyskania są współmierne do innych akceptowanych celów kredytu np. zakup lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym. Bank będzie weryfikował: zdolność kredytową, sytuacje prawną działki oraz jej stan techniczny.

Szukając działki pod budowę domu należy uprzednio zweryfikować zdolność kredytową, czyli uzyskać informację w jakiej kwocie bank udzieli finansowania na zakup działki i później budowy domu. Dodatkowo inwestor pozna docelowe koszty zobowiązania, a w tym ratę comiesięczną.

 

Należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie oraz możliwości finansowania. Jeśli planujemy aby zabezpieczeniem kredytu była niezabudowana działka to część banków nie udzieli finansowania, chyba że wnioskodawcy przedstawią inną akceptowaną nieruchomość.

Banki nie widzą problemu z udzieleniem kredytu na zakup działki i przejęcie budowy domu od zbywcy. Nabywca staje się właścicielem nieruchomości w budowie, dziennik budowy i pozwolenie na budowę przepisywane na nowego właściciela. W tym przypadku bank finansuje również dokończenie prac budowlanych. Jednakże jest to mało spotykane rozwiązanie, ponieważ w praktyce rzadko występuje.

Inną możliwością jest udzielenie kredytu na zakup działki i budowę domu. Obecnie dwa banki umożliwiają finansowanie obu celów jednym kredytem. Jest to korzystne rozwiązanie dla inwestorów którzy chcą mieć pewność uzyskania środków z banku już na etapie zakupu działki. Warunkiem uzyskania decyzji pozytywnej poza akceptacją działki budowlanej jest przedłożenie przez wnioskodawców projektu budowlanego który docelowa ma być zrealizowany. Warunkiem uruchomienia pierwszej transzy na budowę domu będzie przedłożenie pozwolenia na budowę wcześniej zgłoszonego w banku projektu budowlanego. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wiedza o parametrach kredytu już na etapie zakupu działki.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, przynajmniej z mojego doświadczenia jest realizacja zakupu działki i budowy domu dwoma osobnymi kredytami. W tym przypadku ważne są informacje w jakim czasie kredytobiorca zamierza wnioskować o kredyt na budowę domu po zakupie działki. Im dłuższy czas tym bardziej opłaca się kredyt na zakup działki szukać w bankach które dają niskie koszty wejścia i wyjścia. "Wejście" to opłaty na które jest narażony klient w chwili uruchomienia kredytu: prowizja, składki ubezpieczeniowe. "Wyjście" to koszt wcześniejszej spłaty. W tym przypadku marża schodzi na dalszy plan, ponieważ jest duża szansa że kredyt udzielony na zakup działki zostanie spłacony kredytem na budowę domu. Zasada ta nie występuje zawsze ale należy wziąć ja pod uwagę. Ponieważ formalności których należy dokonać przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę trwają od 2 do kilkunastu miesięcy. Oferty banków zmieniają się dosyć szybko, w niektórych bankach co miesiąc, dlatego nie ma pewności że bank który udzieli kredytu na zakup działki da najkorzystniejszą ofertę przy budowie domu. Tym bardziej należy rozpatrzeć ten problem ponieważ kredyt na budowę domu z reguły jest kilka razy większy niż finansowanie uzyskane na zakup działki. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup działki budowlanych z środków własnych, ale nie każdy może sobie na to pozwolić.

 

Przy zakupie działki warto zwrócić uwagę na kształt oraz lokalizację oraz przeznaczenie działki. Banki weryfikując działkę pod kątem zabezpieczenia kredyt sprawdzają możliwości jej zbycia. Naturalnie łatwo-zbywalne działki to te o regularnym kształcie w lokalizacji gdzie obrót tego typu nieruchomościami jest duży a przeznaczenie działki będzie budowlane. I takie działki są najchętniej widziane przez banki. Oczywiście nie można skreślać pozostałych działek - warto przed podpisanie umowy przedwstępnej skonsultować z doradcą kredytowym który ma doświadczenie w uzyskiwani finansowania na tego typu nieruchomości. Przy działce występują jeszcze dodatkowe kwestie w postaci własności dojazdu, mediów, służebności gruntowych, etc. Temat jest szeroki i często banki podchodzą indywidualnie do problemu. W przypadku pytań służę pomocą.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 793012206

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście