Czy stać Cię na kredyt hipoteczny ?

Osoby, które kupują dom po raz pierwszy i planują sfinansować zakup poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinny zastanowić się, na jak wysoki kredyt je stać. Zbyt duże zadłużenie może mieć długoterminowy negatywny wpływ na właściwe zbilansowanie budżetu domowego i może powodować wiele zawirowań, zarówno z punktu widzenia praktycznego jak i emocjonalnego.

Zatem zanim wybierzesz się na poszukiwanie kredytu, określ możliwy poziom swojego zadłużenia, aby podjąć rozsądną decyzję w sprawie zakupu swojego pierwszego mieszkania na kredyt.

Oblicz swój wskaźnik zadłużenia do przychodu

Banki użyją stosunku zadłużenia do przychodu, aby określić Twoją zdolność kredytową.

Aby się na to przygotować, przeprowadź szybkie obliczenia: podziel sumę Twoich stałych wydatków (czynsz, pożyczka na samochód, wydatki na dziecko itp.) przez Twój miesięczny przychód. Wynik nie będzie odzwierciedlał pełnego obrazu Twojej zdolności wydatkowania, ale będzie punktem startowym.

Dowiedz się, czego oczekuje bank

Większość nowoczesnych kredytów przyznaje się na podstawie określonych warunków.

Są to kredyty o standardowych warunkach, które określają granicę jakiej nie może przekroczyć wskaźnik zadłużenie - przychód.

Jeśli złożysz wniosek o kredyt, Twoje zadłużenie (razem z ratą kredytu hipotecznego) nie może przekroczyć ustalonego % Twojego miesięcznego przychodu.

Jeśli jesteś bardzo zadłużony możliwe, że będziesz musiał zredukować swoje zobowiązania, zanim będziesz miał zdolność kredytową wystarczającą by aplikować o kredyt, który chcesz zaciągnąć.

Zadaj sobie szczere pytanie: na co rzeczywiście mnie stać?

Może masz wysoką zdolność kredytową, ale pożyczenie całej kwoty, którą możesz dostać może nie być najlepszym pomysłem.

Po pierwsze weź pod uwagę Twoje rezerwy gotówki. Koszty około kredytowe najczęściej stanowią około 3% ceny domu. Kiedy już wpłacisz wkład własny i opłacisz koszty transakcji, Twoje oszczędności się skurczą. Jeśli nie masz wystarczających rezerw, z których możesz pokryć te koszty i pozostaje Ci tylko debet na koncie w banku, zastanów się nad niższym kredytem hipotecznym.

Musisz sobie też pozostawić zawór bezpieczeństwa w Twoim domowym budżecie. Jeśli rata kredytu hipotecznego, połyka większość Twojego dochodu, możesz szybko popaść w tarapaty.

Kalkulacja Twoich możliwości zakupowych może Ci pomóc zorientować się, jak wyglądać będą Twoje miesięczne wydatki i kredyt hipoteczny.

Oceń swoją tolerancję stresu

Ludzie podchodzą do zarobków i zadłużenia w różny sposób. Podczas gdy jedni mogą szaleńczo żonglować napiętym budżetem, inni czują, że to ponad ich siły. Zanim zaciągniesz kredyt i zwiększysz swoje miesięczne zobowiązania, zrób test swoich możliwości. Załóż, że spłacasz pożyczkę i odłóż dodatkową kwotę, którą płaciłbyś co miesiąc. Jeśli nie masz problemów, by przeżyć miesiąc za pozostałą kwotę, możesz pozwolić sobie na zakup domu. Jeśli jednak ta dodatkowa płatność, przysparza Ci dodatkowego stresu i sprawia, że czujesz, że nie przeżyjesz, masz zbyt dużo zobowiązań, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 503722062

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście