Inspekcja nieruchomości jako warunek wypłaty kredytu hipotecznego

Czy jeśli bank wyda pozytywną decyzję kredytową, to czy oznacza to, że dostanę kredyt? -  Jeszcze nie - Jednym z warunków, które trzeba spełnić przed wypłatą kredytu hipotecznego jest ocena zabezpieczenia – czyli inspekcja i wycena nieruchomości.

Wycenę trzeba zamówić u rzeczoznawcy, który przeprowadzi inspekcję, dodatkowo zbada tytuł własności, a także sprawdzi czy na nieruchomości nie ciążą zobowiązania.

Banki przede wszystkim oczekują, że spłacisz kredyt i oceniają Twoją możliwość i chęć spłaty. Po drugie jednak, sprawdzają swoje zabezpieczenie – Twój przyszły dom – poprzez inspekcję i wycenę.

Twój potencjalnie nowy dom oraz działka, na której stoi, muszą spełnić określone wymogi.

Po pierwsze wartość: czy dom jest wart pieniędzy, które chcesz za niego zapłacić? Czy cena przystaje do cen podobnych domów w okolicy? Czy w domu są oczywiste defekty, które należy naprawić (wady fundamentów, cieknący dach)? Będą one miały wpływ na wartość domu. I chociaż możesz być najlepszym kredytobiorcą na świecie z wysokim scoringiem, to jeśli dom jest ruderą wymagającą naprawy zanim się wprowadzisz, nie dojdzie do umowy kredytowej.

Wycena zabezpieczenia odzwierciedla obecną wartość rynkową domu, który chcesz kupić. Obecna wartość rynkowa to zazwyczaj uzgodniona cena sprzedaży. Wycena jest przeprowadzana w celu potwierdzenia kwoty na podstawie porównania cen podobnych domów sprzedanych ostatnio w Twojej okolicy. Cena rynkowa jest ustalana na podstawie wytycznych, ale to jest też sztuką, ponieważ zazwyczaj nie istnieją dwa identyczne domy.

To nie zdarza się często, ale jednak ktoś mógł o tym słyszeć - kiedy wycena pokazuje, że wartość domu jest niższa niż cena sprzedaży, bank ogranicza kwotę kredytu i wtedy najczęściej nie dochodzi do transakcji i kupujący rozpoczyna poszukiwania od nowa.

Kolejnym aspektem dotyczącym nieruchomości jest sprawdzenie czy na nieruchomości ciążą jakieś zobowiązania sprzed Twojego zakupu.

Przeprowadza się w tym celu badanie księgi wieczystej albo historii wszystkich zobowiązań i interesów z przeszłości. Jeśli poza Tobą ktoś jeszcze ma udział w nieruchomości i raport to wykaże, należy taką sytuację rozwiązać.

Księga wieczysta pokazuje łańcuch własności nieruchomości prowadzący do pierwszej osoby, która posiadała legalny tytuł własności nieruchomości. Raport może prezentować właścicieli domu sprzed wielu lat, wskazując właściciela oraz inną osobę, która może mieć do niego roszczenia, np. może to być bank posiadający hipotekę na nieruchomości. Za każdym razem, kiedy nieruchomość jest kupowana i sprzedawana, do księgi wieczystej dodawane jest nowe nazwisko.

Kupujący jest zapisywany jako nowy właściciel, a sprzedający podpisuje oświadczenie o odstąpieniu od roszczeń do nieruchomości.

Księga wieczysta może również pokazywać przedawnione zobowiązania zaciągnięte przez właścicieli oraz wyroki. Kiedy tytuł własności jest przenoszony z jednej osoby na drugą, wszyscy poprzedni właściciele, zobowiązania oraz wyroki muszą być zwolnione lub przepisane zanim można zaciągnąć nowy kredyt hipoteczny.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 508106745

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście