Podwyżka stóp procentowych ?

Wiele wskazuje na to, że kredyty mieszkaniowe w Polsce nie podrożeją w najbliższej przyszłości. W naszym kraju nie zanosi się bowiem na podwyżkę stóp procentowych.

W marcu 2015 r. Rada Polityki Pieniężnej zmieniła główną stopę procentową, obniżając ją do rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc. i równocześnie zadeklarowała, że decyzja ta kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.
Od tego czasu RPP prowadzi polityka stabilizacji stóp procentowych, co nie zmienia faktu, iż z upływem kolejnych miesięcy coraz częściej zastanawiano się nad terminem podwyżki.

Rynek oczekiwał podwyżek stóp w drugiej połowie 2016 r., natomiast po ostatnich słabszych danych z gospodarki coraz więcej ekspertów wskazuje ten moment na rok 2017.

Utrzymywaniu niskich stóp procentowych sprzyja szereg czynników:

  • słabsze dane z polskiej gospodarki
  • przedwyborcze obietnice w sprawie kredytów frankowych i podatku bankowego grożące destabilizacją systemu finansowego i w konsekwencji spowolnieniem gospodarczym
  • zmiana składu RPP w pierwszych miesiącach 2016 r., do tego czasu najprawdopodobniej nie będą podejmowane decyzje o zmianie stóp procentowych
  • odroczone oczekiwania odnośnie podniesienia stóp w USA
  • spowolnienie w Chinach i związana z tym dewaluacja juana pogłębiająca presję deflacyjną na świecie oraz wpływająca m.in. na koniunkturę w Niemczech
  • przecena ropy naftowej
     

Stopy procentowe wpływają na oprocentowanie kredytów.

Oprocentowanie składa się bowiem z marży banku i stawki referencyjnej (na przykład WIBOR).

Stawka referencyjna to wartość, na którą banki nie mają wpływu, bo zależy od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Bank Centralny (w Polsce Narodowy Bank Polski). Kiedy stopy procentowe spadają - obniża się również koszt kredytów – poprzez spadek oprocentowania.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 513817038

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście