Ustalanie ceny kredytu

Prawdopodobnie rzuciły Ci się w oczy informacje o tym niskim oprocentowaniu kredytów hipotecznych, które oferują banki. Możesz sobie jednak nie zdawać sprawy, że warunki Twojego kredytu, w tym oprocentowanie i inne opłaty mogą być zupełnie inne niż te pokazywane w reklamach.

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprocentowanie i wycena oparta o ryzyko może mieć wpływ na koszty Twojego kredytu.

Kiedy widzisz te niesłychanie atrakcyjne oferty kredytów, albo słyszysz jak media promują najwspanialsze rozwiązania finansowe, podejdź do tych rewelacji z rezerwą. Banki wyceniają koszt kredytu na podstawie różnego rodzaju kryteriów opartych o czynniki ryzyka.

Oto najczęstsze elementy, jakie banki biorą pod uwagę, aby przeliczyć koszt kredytu, w tym oprocentowanie i inne opłaty:

  • Twój indywidualny scoring
  • Stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia (lub procent wkładu własnego)
  • Wartość kredytu
  • Rodzaj kredytu
  • Okres kredytowania
  • Przedmiot kredytu
  • Zamiar zamieszkania w nieruchomości
  • Rodzaj nieruchomości

Kiedy aplikujesz o kredyt hipoteczny albo prosisz o kalkulację kosztów takiego kredytu, cennik oraz oprocentowanie będą między innymi odzwierciedlały powyższe czynniki cenowe.

Im bardziej te czynniki mają wpływ na kredyt, tym wyższe jest ryzyko. A to może sprawić, że koszty i oprocentowanie mogą znacznie się różnić od średniej, o której słyszysz w reklamach.

Kiedy będziesz przeglądał oferty kredytowe, idealnie byłoby oceniać je nie tylko pod względem średniej, ale również porównując ofertę banków w towarzystwie doświadczonego doradcy kredytowego, który wyjaśni szczegóły ofert. Wszystko co możecie zrobić, to podjąć przemyślaną decyzję o oprocentowaniu i kosztach związanych z udzieleniem kredytu w zgodzie z rynkiem.

Ogólnie rzecz biorąc, wśród ofert kredytów zazwyczaj można znaleźć ofertę lepszą od tej, którą się otrzymało we własnym banku. Dzieje się tak, ponieważ banki muszą realizować swoje plany biznesowe, a przez to muszą być konkurencyjne. Warto porównywać oferty i poszukiwać tej najlepszej w danym czasie, bo to do Ciebie, jako do zorientowanego konsumenta, należy decyzja o wyborze banku, który według Ciebie zapewni Ci konkurencyjne oprocentowanie i koszty dla Twojego indywidualnego kredytu.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 791888061

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście