Rynek Kredytów Hipotecznych - prognozy na 2016 rok

Wyższy wkład własny

Od 1 stycznia 2016 roku poziom wkładu własnego, który musi posiadać kredytobiorca chcący zakupić mieszkanie na kredyt, wzrósł z 10% do 15%. Wszystko wskazuje jednak na to, że dodatkowe 5% wkładu własnego - w większości banków - będzie można objąć dodatkowym ubezpieczeniem. Część instytucji jednak nie będzie stosować ubezpieczenia i zacznie wymagać od kredytobiorców 15% wkładu własnego.

Droższe kredyty

Końcówka 2015 roku upłynęła pod znakiem podwyżek oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Ruchy te to pokłosie decyzji o wprowadzeniu podatku bankowego, którym zostaną objęte wszystkie aktywa banków przekraczające 4 mld zł. Podwyżki wystąpiły w skali średnio od 0,3 do 0,6 pp, co oznacza, że właściwie cały koszt podatku bankowego został przerzucony na nowych kredytobiorców. W 2016 roku należy spodziewać się marż z poziomu w latach 2008-2009, a szanse na ich obniżenie są raczej niewielkie.

Mieszkanie dla Młodych

Program „Mieszkanie dla Młodych” to w dalszym ciągu ratunek dla klientów nieposiadających wkładu własnego. Potencjalni kredytobiorcy powinni jednak bacznie obserwować sytuację Funduszu Dopłat pod kątem wykorzystania puli środków. Zakładając tempo i dynamiczny trend z 2015 roku, pieniędzy może zabraknąć w II półroczu 2016 roku. Jednak z drugiej strony, w nadchodzącym roku spodziewamy się spowolnienia tempa dynamiki składanych wniosków, zarówno wskutek rosnących wymagań banków w zakresie zdolności kredytowej czy wymaganego wkładu własnego, a także rosnącej ceny kredytu mieszkaniowego.

Inne skutki podatku bankowego

Podwyżka oprocentowania kredytu nie pozwoli bankom na odzyskanie całego zapłaconego podatku bankowego, który obejmie też kredyty udzielone przed jego wprowadzeniem. Dlatego należy spodziewać się również podwyżek cen pozostałych usług bankowych, jak i obniżenia oprocentowania lokat. Jednocześnie banki zapowiadają cięcia kosztów i optymalizację działań m.in. poprzez zmniejszanie zatrudnienia czy zamknięcia placówek. 

Dobry czas dla wynajmujących

Droższy i trudniej dostępny kredyt powinien przełożyć się również na wzrost popytu na najem. Prężnie działający Fundusz Mieszkań na Wynajem może zacząć przyciągać do Polski nawet zagranicznych inwestorów, a niższe oprocentowanie lokat może skusić zwłaszcza inwestorów indywidualnych. Rentowność najmu jest zdecydowanie wyższa niż odsetki od lokat bankowych lub obligacji skarbowych.

 

Rok 2016 rozpoczął się pod znakiem podatku bankowego, rosnących cen kredytów oraz wymagań pod kątem wkładu własnego i wyższej zdolności kredytowej. O kredyt mieszkaniowy może być nieco trudniej, zatem tym bardziej przy jego zaciąganiu warto skorzystać z porady doświadczonego specjalisty.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 606127723

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście