Zarobki a zdolność kredytowa - kilka informacji

Bank przyznaje kredyt tylko wtedy, kiedy kredytobiorca ma potencjał do spłaty takiego kredytu. Dlatego też, aby uzyskać kredyt trzeba mieć zdolność kredytową, a zdolność kredytową ma się kiedy się zarabia.

Źródła dochodu mogą być różne: umowa o pracę, działalność gospodarcza, kontrakt, chociaż najmilej widziana przez banki jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Oczywiście każdy bank ma swoje podejście do kredytobiorców i ich dochodów przy liczeniu zdolności kredytowej. Dlatego przy danych dochodach w jednym banku kredytobiorca nie będzie miał zdolności kredytowej, a w innym taką zdolność będzie miał.

Co to znaczy „sposób wynagradzania”?

Jest to pytanie o to ile i jak otrzymujesz wynagrodzenie za pracę. Najczęstszą i najprostszą formą wypłacania wynagrodzenia jest miesięczna wypłata, kiedy pracuje się w oparciu o umowę o pracę. Jeśli pracujesz na umowie o pracę otrzymujesz wynagrodzenie w gotówce albo jest ono przelewane na Twoje konto i wtedy dowodem wpływu jest wyciąg z konta. Na początku każdego roku kalendarzowego, otrzymujesz od swojego pracodawcy PIT, który będzie pokazywał wysokość Twoich zarobków za poprzedni rok i może się przydać w procesie starania się o kredyt.

Kiedy bank poprosi o PIT z ostatniego roku oraz o Twój ostatni odcinek od pensji, czy wyciąg, pierwszą rzeczą jaką zrobi będzie porównanie ich w celu sprawdzenia czy Twoje obecne zarobki są podobne do tych z zeszłego roku. Na przykład, jeśli Twój PIT pokazuje, że zarabiałeś 24.000 w zeszłym roku, a Twoje obecne miesięczne zarobki wynoszą 2.000, Twoje zarobki zostaną potwierdzone. Twój odcinek od pensji zgadza się z PIT-em. Albo jeśli zarabiałeś 24.000 w zeszłym roku, a teraz zarabiasz 2.500, to pokazuje, że dostałeś podwyżkę. Żaden problem.

Problemy może spowodować wykazanie, że Twój PIT mówi, że zarabiałeś 24.000 w zeszłym roku, a 6 miesięcy tego roku pokazuje, że zarobiłeś tylko 8.000. Wtedy pokazuje się czerwona flaga. Albo obcięto Ci pensję, nie pracowałeś przez jakiś czas, albo zredukowano Twój etat. Właśnie dlatego Twój doradca kredytowy może poprosić Cię o PIT, ostatnie odcinki pensji albo wyciągi z konta.

A co, jeśli otrzymujesz wynagrodzenie w gotówce, jak je udokumentować?

Bank może zrobić dwie rzeczy. Jedną z nich jest potwierdzenie zatrudnienia oraz wysokości Twoich zarobków u Twojego pracodawcy. Innym sposobem jest porównanie danych z Twojego wniosku z Twoim PIT-em.

Jeśli nie dostajesz PIT-u ani odcinka od pensji i otrzymujesz wynagrodzenie w gotówce, musisz się upewnić, że nie wydajesz tych pieniędzy zanim ich najpierw nie wpłacisz na konto bankowe, co udokumentuje regularną pensję w takiej samej lub w podobnej kwocie. Po wpłacie możesz wybierać pieniądze z bankomatu. Ale pamiętaj, bez odcinków od pensji i PIT-u, weryfikacja wynagrodzenia otrzymywanego w gotówce jest trudna.

A jaki wpływ na obliczenie dochodu mają premie?

Premie różnią się, ale banki wezmą je pod uwagę, jeśli posiadasz historię wypłaty premii oraz to jak regularnie i z jaką częstotliwością były wypłacane. Banki muszą określić, czy będziesz otrzymywał premie i czy będziesz mógł pieniędzmi z premii opłacać ratę.

Kolejną sprawą będzie historia Twoich wypłat premii. Podobnie jak w przypadku wynagrodzenia za nadgodziny, banki mogą poprosić o weryfikację premii, a także jaka była ich wysokość i z jaką częstotliwością były wypłacane.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 503722062

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście