500+ a zdolność kredytowa

Program 500+ ruszył. Nadal jednak nie wiadomo, czy takie zwiększenie miesięcznego dochodu wpłynie na zdolność kredytową tych rodzin. Banki czekają na decyzję KNF, a ta na razie nie zajęła stanowiska.

Dyskusje o tym, czy banki będą uwzględniały środki z programu Rodzina 500+  przy obliczaniu zdolności kredytowej prowadzone są już od dawna. Niestety, do niczego nie prowadzą, ponieważ na razie brakuje konkretnych rozporządzeń w tej sprawie. Na początku roku pojawiły się głosy z KNF, że nie ma przeciwskazań do tego, by banki mogły uwzględniać te pieniądze. Jednak od tego czasu nie wprowadzono żadnych konkretnych rozwiązań.

Wprowadzenie zasady liczenia 500+ do zdolności kredytowej zmieniłoby sytuację wielu rodzin. Niektóre dzięki takiemu rozwiązaniu stałyby się w oczach banków wypłacalne, a inne mogłyby otrzymać znacznie większy kredyt. Pobieżne wyliczenia pokazują, że  wliczenie np. dodatku w wysokości 1 tys. zł do zdolności kredytowej mogłoby zwiększyć zdolność kredytową rodziny ubiegającej się o kredyt nawet o 200 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że wyliczenia są tylko symulacją. Dopóki banki nie poinformują o uwzględnianiu tych kwot w kalkulatorach, dopóty rodziny nie będą mogły liczyć na większe kredyty.

Wszystko wskazuje na to, że nadzieje zostały za wcześnie rozbudzone i pieniądze z rządowego programu na razie nie przyczynią się do zwiększenia zdolności kredytowej polskich rodzin przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Banki nie zajęły ostatecznego stanowiska, a KNF nie wprowadza na razie regulacji w tej kwestii.

Jednak dotychczasowe regulacje nakazują, aby banki, udzielając kredytów hipotecznych, brały pod uwagę tylko stały dochód. Program 500+ zakłada natomiast wypłatę świadczenia tylko do ukończenia przez dziecko 18 roku życia oraz nie ma gwarancji, że nie zostanie on po prostu zlikwidowany w przyszłości.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 792038688

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście