Od projektu do wbicia łopaty. Pół roku Mieszkań Plus

Program Mieszkanie Plus funkcjonuje od około sześciu miesięcy, na razie za wcześnie na ocenę programu, będzie to możliwe dopiero za kilka lat. Obiektywne opinie będzie można wystawiać, gdy pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku i wprowadzą się do nich pierwsi lokatorzy. Kiedy, byłem w Radiu Szczecin program pozostawał jeszcze w powijakach i nic nie było pewne. Jednak po kilku miesiącach wiemy jedno, że do programu przystąpiło wiele miast, w tymSzczecin oraz wbito łopatę pod budowę pierwszego taniego osiedla. Może pokuśmy się o małe podsumowanie tych kilku miesięcy.

Jak idzie realizacja pierwszego filaru Mieszkań Plus?

Dla przypomnienia pierwszy filar programu mieszkaniowego zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz wynajem długoterminowy z możliwością dojścia do własności. Na obecną chwilę planowane jest wybudowanie zarówno nieruchomości przy wynajmie standardowym. Z opinii wynika, że Polacy są bardziej zainteresowani wynajmem z możliwością pozyskania mieszkania na własność.

Tanie mieszkania mają być dostępne dla osób nieposiadających zdolności kredytowej, a tym samym nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Proponowane obecnie ceny wahają się w granicach 10- 20 zł za metr kwadratowy, ale będą one uzależnione od lokalizacji nieruchomości. W przypadku mieszkań z opcją dojścia do własności czynsz w tych mieszkaniach będzie wyższy, ale po kilkudziesięciu latach mieszkanie stanie się własnością najemcy.

Program budził i nadal budzi wiele kontrowersji, które spowodowane są małą ilością potwierdzonych informacji, nadal nie jest wyjaśniona kwestia kwalifikowania potencjalnych najemców tanich mieszkań. Z zapowiedzi wynika, że głównie będzie punktowana liczba osób pozostających w gospodarstwie domowym oraz dochód przypadający na jednego członka rodziny.

Jakie zmiany są planowane w mieszkalnictwie czynszowym?

drugim filarze Mieszkań Plus wiemy najmniej, ponieważ projekt zmian nadal pozostaje na etapie konsultacji sejmowych, pierwsze głosowanie nad zmianą ustawy o mieszkalnictwie czynszowym ma się odbyć dopiero w marcu. Jedyną rzeczą, którą wiemy, jest ujednolicenie zasobów mieszkaniowych oraz zmniejszenie ilości eksmisji.

Główne zmiany, jakie mają dotknąć mieszkalnictwo czynszowe to zmiana w prawie do dziedziczenia lokalu komunalnego czy socjalnego. Po zmianach lokale czynszowe mają być wynajmowane nadal przy niskich stawkach za czynsz, ale nie będzie już możliwości dziedziczenia mieszkania. Ponadto osoby zamieszkujące w mieszkaniach komunalnych będą zobowiązane do dostarczania informacji o dochodach raz na 2,5 roku, jeśli ich zdolność finansowa, będzie pozwala na zaciągniecie kredytu hipotecznego pod zakup własnego mieszkania niski czynsz zostanie podniesiony, ale będą mogli oni nadal wynajmować mieszkanie z zasobów komunalnych.

Od kiedy ruszają konta oszczędnościowe?

Trzeci filar Mieszkań Plus zakładał utworzenie indywidualnych kont oszczędnościowych, z których mogłyby korzystać osoby posiadające już własną nieruchomość te, które planują zakup i oszczędzają na wkład własny, jak również ci korzystający z tanich mieszkań na wynajem. Pierwsze konta oszczędnościowe będzie można założyć dopiero w przyszłym roku, natomiast pierwsze premie zostaną wypłacone dopiero za dwa lata. Nadal nie jest jasne, ile będzie wynosiła premia dla oszczędnych.

Pierwsze informacje o kontach oszczędnościowych wywoływały skojarzenia z nieudanymi przed laty książeczkami oszczędnościowymi, jednak tym razem projekt ma być długofalowy i przynosić wymierne korzyści. Przede wszystkim oszczędzanie na kontach nie będzie musiało trwać zbyt długo, premia będzie wypłacana raz w roku, a zaoszczędzone pieniądze będzie można wydać na cele mieszkaniowe.

Kiedy będą widoczne efekty projektu Mieszkanie Plus?

Po sześciu miesiącach trwania programu mieszkaniowego trudno stwierdzić jakie efekty przyniesie. Bez wątpienia w Polsce brakuje mieszkań, na 1 tys. Polaków przypada zaledwie 370 mieszkań, po wejściu w życie projektu mieszkaniowego za kilkanaście lat ta liczba ma podskoczyć do 435 mieszkań.

Swój udział w realizacji programu zapowiedzieli lokalni deweloperzy, którzy będą budować tanie mieszkania. Ze wstępnych informacji wynika, że mają one powstać z prefabrykatów, które mają pozwolić na utrzymanie niskich cen czynszu, a tym samym przyśpieszyć budowę mieszkań. W Szczecinie pierwsze Mieszkania Plus mają zostać wybudowane przy ulicy Starkiewicza, na gruntach oddanych przez spółkę PKP.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 691458898

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście