Zbliża się koniec programu Mieszkanie dla Młodych - jak uzyskać dodatkowe pieniądze?

Do końca września tego roku dzięki dopłatom z programu MdM kredytobiorcy zawarli 97 590 umów kredytowych na łączną kwotę 17 mld zł, z czego 2,5 mld stanowiła kwota dofinansowań. Nabywane w ramach programu MdM mieszkanie miało średnio 53,95 m2, a jego cena wynosiła 219 tys. zł. Z całej puli uczestników programu 28 332 osób lub rodzin miało przynajmniej jedno dziecko. Całkowity szacowany budżet programu na lata 2014-2018 wynosi 3,45 mld zł.

1 stycznia 2018 roku uruchomiona zostanie ostatnia pula środków w programie MdM na kwotę 381 mln zł. Będą z niej mogły skorzystać osoby poniżej 35. roku życia, które do tej pory nie korzystały z dofinansowania MdM.

Chętnych na dopłaty jest tylu, że pieniądze wyczerpią się w ciągu zaledwie 2-3 miesięcy.

Na tą chwilę nie ma również informacji czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych będzie kontynuowany.

Warto dodać, że istnieje dodatkowa dopłata, która przysługuje tym uczestnikom programu Mieszkanie dla Młodych, którym w ciągu 5 lat od kupna nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Dotyczy to także adopcji dziecka we wskazanym okresie. Wysokość dopłaty wynosi 5% wartości odtworzeniowej mieszkania, a zatem w każdym przypadku dokładna kwota przyznanego dofinansowania będzie zależeć od wielkości lokalu mieszkalnego i regionu kraju. Pieniądze te nie zostaną wypłacone uczestnikowi programu, tylko automatycznie zmniejszą kwotę zadłużenia. W efekcie bank obniży ratę zaciągniętego kredytu lub skróci okres jego spłaty.

Aby uzyskać dodatkowe środki, należy w ciągu 6 miesięcy od narodzin lub przysposobienia dziecka złożyć wniosek o dopłatę w banku, który kredytu udzielił. Wzór wniosku uzyskać można w placówce banku. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu kwota zadłużenia automatycznie się zmniejszy. Co ważne, dopłata 5% jest jednorazowa - na kolejne dzieci nie zostanie już przyznana. W zależności od wartości odtworzeniowej mieszkania można w ten sposób uzyskać nawet ponad 100 000 zł.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 722263118

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście