Ostatnia szansa na skorzystanie z dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych

Rządowy program dopłat do kredytów dla młodych osób pragnących nabyć swoje pierwsze mieszkanie wystartował w styczniu 2014 r. i przez ten czas zdobył sporą popularność wśród nabywców własnego M. W powiatach Świeckim, Grudziądzkim, Chełmińskim przy obecnych stawkach można otrzymać prawie 70 tyś. złotych dopłaty  do kredytu hipotecznego.

 

Wkład własny- bariera dla młodych

 

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego w chwili obecnej aby skorzystać z kredytu hipotecznego poza zdolnością kredytową należy posiadać minimalnie 20 % wkładu własnego w inwestycję. Niektóre banki udzielają kredytów przy wkładzie 10 % stosując dodatkowe ubezpieczenie. Analizując średnią cenę mieszkania w mniejszej miejscowości na poziomie ok. 170 tyś. złotych aby uzyskać kredyt trzeba mieć minimum 17 tyś złotych własnych środków. Koszt notariusza z podatkiem to około 5 tyś. złotych. Posiadanie kwoty ponad 20 tyś. złotych oszczędności często bywa barierą nie do przejścia dla młodych osób. Ratunkiem i szansą na nabycie nieruchomości dla takich osób jest właśnie program MDM dzięki któremu możemy stać się właścicielem nieruchomości bez wymaganego wkładu własnego.

 

Kto może ubiegać się o dopłatę ?

 

Program jest skierowany do osób które nie ukończyły 35 roku życia (w przypadku małżonków decyduje wiek młodszego małżonka) zamierzających nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Osoby które aktualnie są właścicielami nieruchomości nie będą mogły skorzystać z dopłaty.

Odstępstwem od kryterium wieku oraz nie bycia właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości jest posiadanie co najmniej 3 dzieci. Do programu mogą przystąpić także osoby nie będące w związku małżeńskim.

 

Jakie kryteria musi spełnić nieruchomość ?

 

Nabywana nieruchomość musi mieć przeznaczenie mieszkalne i może być z rynku wtórnego lub od dewelopera. Powierzchnia nieruchomości nie może przekraczać 75 m2 dla mieszkania oraz 100 m2 dla domu. W przypadku rodzin z trójką dzieci do programu zakwalifikują się także nieruchomości większe o 10 m2.

Maksymalna cena jednego merta kwadratowego nabywanej nieruchomości jest zależna od zlokalizacji np. dla powiatu  Świeckiego nie może przekroczyć 3 936 zł.

 

Na jak dużą dopłatę można liczyć ?

 

Wysokość dopłaty jest zależna od danej miejscowości oraz ilości posiadanych dzieci.

W województwie kujawsko- pomorskim (z wyłączeniem Torunia i Bydgoszczy- Tutaj dopłata będzie wyższa) w przypadku singla lub małżeństw bez potomstwa możemy liczyć na dopłatę wysokości niecałych 18 tyś złotych.  Wraz ze wzrostem liczby dzieci wzrasta dopłata kolejno ok. 27 tyś przy jednym ok. 36 tyś przy dwójce i prawie 70 tyś. złotych przy trójce dzieci.

 

Co zrobić aby załapać się na dopłatę ?

 

W styczniu 2018 roku wystartuje ostatnia pula programu MDM na którego kwalifikację czeka wiele osób z całego kraju. Oczywiście na dopłaty jest przeznaczona ograniczona pula środków i istnieje ryzyko ,że nie każdemu uda się otrzymać dopłatę. W przypadku rejestracji dopłat decyduje kolejność zgłoszeń dlatego warto dopełnić wszelkich formalności już w grudniu. Kilka banków już rozpoczęło przyjmowanie wniosków umożliwiających wstępną weryfikację zdolności kredytowej oraz sprawdzenie nieruchomości, żeby gdy tylko program wystartuje móc zarejestrować dopłatę dla klienta.

 

 

Osoby poszukujące pomocy przy kredycie hipotecznym zapraszam do kontaktu i umówienia bezpłatnej konsultacji.

 

 

Karol Dziuba

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 696668846

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście