Kredyt dla przedsiębiorcy – co będzie potrzebne?

Prowadząc swoją działalność gospodarczą na pewno lubisz patrzeć jak rośnie, rozwija się i przynosi zyski. Przychodzi jednak moment, w którym masz świadomość, że bez zewnętrznego finansowania nie uda Ci się mocniej rozwinąć skrzydeł. Odpowiedzią jest kredyt dla firmy, ale jak się do niego zabrać…?

Oczywistością jest, że każdy lubi przyglądać się wzrostowi swojego pomysłu. W pewnym momencie okazuje się jednak, że przedsiębiorca musi zainwestować, by dalej się rozwijać – inaczej uderzy o tzw. „szklany sufit”. Dobrze jeżeli posiada własne środki na realizację inwestycji (albo np. zwiększenie zapasów towaru), w innym wypadku trzeba sięgnąć po pieniądze z zewnątrz i tu pojawiają się problemy…

Nie będę tu dyskutował na temat ofert poszczególnych banków, bo nie temu ma służyć ten artykuł. Nie pochylę się również na zasadnością (bądź nie) skorzystania z usług profesjonalnego eksperta kredytowego, bo niezależnie od wyboru, do spotkania trzeba się przygotować. I to przygotowanie leży po Twojej stronie Drogi Przedsiębiorco!

 

Przygotowanie do spotkania czy to z przedstawicielem Banku, czy ekspertem kredytowym wymaga odpowiedzenia sobie na kilka podstawowych pytań:

  1. Jakiej konkretnie kwoty potrzebuję i na jaki cel/cele ją wykorzystam?
  2. Ile czasu potrzebuję (orientacyjnie) by tą kwotę spłacić?
  3. Jakie mam obecnie zobowiązania finansowe (prywatne i firmowe, w tym w szczególności: kredyty, pożyczki, karty kredytowe, linie kredytowe, debety, chwilówki, pożyczki pozabankowe; według schematu: kwota pozostała do spłaty, wysokość raty)?
  4. Czy zdarzały mi się opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań kredytowych?
  5. Czy posiadam ewentualne zabezpieczenie, które mogę zaoferować jako potwierdzenie mojej rzetelności kredytowej?

Tych prostych pięć pytań powoduje, że osoba, która ma przygotować konkretną ofertę kredytową, może to zrobić dobrze, uwzględniając Twoje oczekiwania. Dzięki temu, w połączeniu z analizą dokumentacji, o które za chwilę, może znaleźć rozwiązanie dla pozornie niemożliwej transakcji. W praktyce bowiem okazuje się, że wiele transakcji udaje się przeprowadzić (nawet tych, które były wcześniej odrzucane z etykietą „NIEWYKONALNE”), jeżeli tylko obie strony odpowiednio się do niej przygotują. Szczególnie istotna jest tutaj szczerość i wiedza w zakresie pytania nr 3. Zobowiązania tak czy owak wychodzą potem podczas weryfikacji, często niszcząc wszelką nadzieję uzyskania finansowania i to nie dlatego że są, ale dlatego, że wcześniej nie zostały zgłoszone i nie dało się odpowiednio ustawić całej transakcji z ich uwzględnieniem.

Drugą kwestią jest wspomniana wcześniej dokumentacja:

  1. Realia mamy takie, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej rozliczają się na zasadach ogólnych – czyli posiadają tzw. KPiR (chociaż prawidłowo powinno być PKPiR – Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów). Ona też jest najprostszym dokumentem obrazującym kondycję finansową firmy. Widać w niej Twoje przychody i wszystkie koszta. Odpowiednia polityka księgowa również nie pozostaje bez wpływu na możliwość uzyskania finansowania. Tak czy owak na spotkanie zabierz ze sobą wydruk wszystkich rozliczonych miesięcy bieżącego roku narastająco (miesiąc po miesiącu), oraz taki sam wydruk dla roku ubiegłego. W większości przypadków przyda się również PIT za zamknięty rok podatkowy, który pozwala zweryfikować kondycję finansową przedsiębiorcy w ogóle.
  2. Oprócz wyciągu z księgi, dobrze byłoby przygotować wyciąg z konta firmowego (głównego, jeśli jest ich kilka) za okres ostatnich sześciu miesięcy. Nie drukuj go jednak lecz przygotuj się do jego wygenerowania bezpośrednio na spotkaniu lub przesłania go pocztą elektroniczną. W ten sposób banki weryfikują, czy obroty przedsiębiorstwa widniejące w KPiR mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W praktyce, na podstawie samych wyciągów, część banków przygotuje gotową ofertę finansowania.
  3. W trakcie procesu kredytowego niezbędne okażą się również (chociaż nie w każdym przypadku) zaświadczenia o niezaleganiu z opłatą składek na rzecz ZUS i wpłat z tytułu naliczonego podatku do US. Dokumenty te najczęściej można zastąpić potwierdzeniami płatności z ostatnich trzech miesięcy, ale pod warunkiem, że płatności te były wykonane w terminie.

Tyle w temacie dokumentacji. Jak widać wcale nie są to zastraszające ilości, a zabierając te dokumenty ze sobą na pierwsze spotkanie, można w znacznym stopniu przyspieszyć uzyskanie finansowania. Oczywiście są przypadki, w których tych dokumentów potrzeba będzie więcej, ale dotyczą one już indywidualnych przypadków i są zależne od konkretnej sytuacji klienta.

Tak jak wspomniałem wcześniej, Podatkowa Książka Przychodów i Rozchodów występuje najczęściej, ale nie zawsze. Co w przypadku pełnej rachunkowości, ryczałtu i karty podatkowej? Punkty 2 i 3 pozostaną bez zmian, różnić się natomiast będzie dokumentacja finansowa. W tym przypadku również należy przygotować dokumenty za rok bieżący i ubiegły.

Trzeba również pamiętać, że w przypadkach kredytów inwestycyjnych, gdzie inwestycja jest duża i skomplikowana, a także w przypadku przedsiębiorców o krótkim stażu działalności na rynku, konieczne może się okazać przygotowanie odpowiedniego biznesplanu. Jeżeli sam nie jesteś w stanie napisać takiego dokumentu, lepiej zlecić to osobie, która zajmuje się tym zawodowo i na podstawie dostarczonych mu informacji jest w stanie stworzyć profesjonalny opis wraz z wyliczeniami. O ewentualnej konieczności dołączenia biznesplanu poinformuje doradca/ekspert kredytowy podczas spotkania.

Podsumowując. Przygotowując się do spotkania z ekspertem kredytowym (bądź doradcą) należy zrealizować poniższą listę zadań. Wtedy pozostaje się już tylko spotkać z odpowiednią osobą (oczywiście w tym miejscu polecamy naszych Ekspertów) i zlecić przygotowanie odpowiedniej transakcji.

Kredyt dla firmy – co należy przygotować
Kredyt dla firmy – co należy przygotować

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 530485553

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście